Máte zarudlou a hrubou kůži? Možná vás trápí folikulární keratóza

Onemocnění, kterému lékaři stále nemohou přijít na jméno. Folikulární keratóza je u mnohých pacientů přehlížena v domnění, že se jedná o hrubou kůži nebo vyrážku. Ve skutečnosti se jedná o velmi složitou kožní poruchu, která se odvíjí od nadměrné tvorby keratinu.

Jaké jsou příčiny

Ve většině případů se jedná o geneticky vrozenou vadu, se kterou bude mít její uživatel tu čest celý život, dokud se sama nerozhodne zmizet. Projevuje se jako zarudlé pupínky na pažích, stehnech, tvářích, hýždích, ale i dalších místech. Mnoho pacientů si s ní neví rady a v současné době ani mnoho doktorů. Není třeba utrácet nesmyslné částky za léčebné pomůcky, protože dle lékařských komentářů se dají příznaky pouze zmírnit, nikoli úplně odstranit.

Kyselina mléčná a další pomocníci

Hrbolky způsobuje keratin, který tělo nadměrně produkuje. Poté se dere na povrch a ucpává póry, což způsobuje zmíněné obtíže. Proto byly vynalezeny produkty, které tuto látku na povrchu kůže omezují a zabraňují tak vzniku pupínků. Pořiďte si na běžné použití sprchový gel s obsahem kyseliny mléčné, močoviny nebo vitaminu A. Zároveň se vyhýbejte dlouhým koupelím, abyste pokožku zbytečně nedráždili a nezpůsobovali jí další obtíže.

Důležitá je hlavně hydratace

Po koupeli nezapomínejte pokožku dostatečně hydratovat. Parfémované krémy s umělými přísadami nejsou vhodné, protože pupínky akorát získají načervenalou barvu. Místo toho opět raději použijte kyselinu mléčnou, močovinu nebo vitamin A, ale tentokrát obsažené v tělovém mléku. Tyto produkty také spolehlivě nahradí různé druhy olejů.

Zásobujte své tělo slunečními paprsky

Slunce tuto nemoc významně omezuje. Pupínky se v opálení ztratí, až nejsou skoro vidět. Máte-li tedy možnost být na slunci, využijte tuto příležitost a dejte slunečním paprskům šanci. Nezapomínejte u opalování na šetrné opalovací krémy a na slunci buďte jen tak dlouho, aby vaše pokožka byla stále zdravá a svěží.

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments