Mech z trávníku okamžitě zmizí a už se nikdy neobjeví. Skvělý způsob, který nikdo nezná

Hyzdí váš trávník mech a přemýšlíte, jak se ho zbavit? Způsobů existuje několik, ale nejlepším z nich je prevence. Mech totiž není jako ostatní plevele a přípravky na ničení plevele na něj proto nezabírají. Jelikož ale tato prehistorická rostlina nemá pravé kořeny, její odstranění není obtížné.

Mech se šíří v trávnících v místech, kde je stín, půda má nízké pH, špatnou drenáž nebo je příliš hutná. Zatímco tráva v takových podmínkách trpí, mech si víská. Pravděpodobně váš trávník nezabije, ale podmínky, které mu umožnily se rozrůst, ji zabít mohou.

Zničte ho mýdlem

Nejjednodušším způsobem, jak s mechem zatočit, je vzít na něj mýdlo. A to nejlépe v období, kdy roste, což je konec jara až začátek léta nebo konec léta až začátek podzimu.

Pokud jste na zahradě objevili tohoto vetřelce, smíchejte 3 l vody s 1 dcl saponátu a nastříkejte roztok na mech. Důkladně ho promáčejte. Do 24 hodin by měl vyschnout, zhnědnout a odumřít. Shrabejte jeho zbytky a vyčištěné oblasti znovu osejte travními semeny. Stejně vám pomůže i roztok vody s jedlou sodou. O trávník se nebojte, mýdlo ani soda mu neublíží.

Dopřejte trávníku slunce

Zlikvidovat mech je snadné, nechcete-li, aby se na váš trávník vracel, odstraňte podmínky, které ho lákají k návratu. Většina pažitů vyžaduje alespoň 4 – 6 hodin slunečního světla denně. Pokud větve stromů vrhají na váš trávník stín, prořežte je. Nebo si pořiďte takový typ trávníku, který šero lépe snáší.

Foto: Shutterstock

Upravte pH

Zjistěte, jaké pH má vaše půda. Aby se vaší zelené ploše dobře dařilo, měla by být mezi 6 – 7. Potřebujete-li docílit méně kyselé půdy, pomůže vám vápno. Přidejte ho do země nejlépe na podzim, aby mu deště a sníh pomohly proniknout hlouběji do hlíny. Jinak je ale klíčem ke zdravému trávníku hnojení.

Odvodňujte

Zadržuje vaše zahrada příliš mnoho vody, která nemá jak odtékat? Ani se kvůli stínu nemůže pořádně odpařovat? Potom vytváří ideální podmínky pro růst mechu. Například jílovitá půda má tyto tendence. Pomůžete jí přidáním kompostu.

Odstraňte zhutnění

V místech, kterými často procházíte nebo kde si hrají vaše děti, bývá půda zhutněná. To jí brání v přístupu k vodě, vzduchu a živinám. Udělejte si test. Zkuste do země zabořit lopatu. Není-li příliš hutná, měla by se lopata bez problému ponořit asi 15 cm hluboko. Pokud tomu tak není, provzdušňujte ji.

Mech má i výhody

V oblastech, kde je obtížné založit hustý trávník, poskytuje mech měkkou alternativu, která vypadá mnohem lépe než nesouvislý pažit. Navíc je vzhledný po celý rok. V takových případech si ho můžete zvolit jako plnohodnotnou terénní úpravu. Je to oblíbená volba i pro zahrady japonského typu. Nevyžaduje sečení a je méně náročný na zalévání, což zkracuje čas potřebný na jeho údržbu i náklady na vodu.

Foto: Shutterstock, zdroje: RHS, The Spruce

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

Titulek mi opět stačil, dál nemá smysl číst😃😃 Nikdo ten způsob nezná, ale vy o něm dokážete psát? A co takhle návod na funkční perpetuum mobile?