V Česku náhle končí oblíbená banka. Už to dál nejde. To se nečekalo, co bude se zákazníky?

Nestává se příliš často, aby v České republice skončila nějaká banka. Když už se tak stane, je to dáno nějakou speciální situací. Loni například zkrachovala Sberbank pod náporem klientů, kteří si z ní chtěli mermomocí pro jistotu vybrat peníze. Takový tlak přitom nedokáže přestát žádná banka, a proto je tento byznys založený na důvěře.

Odchází pryč

O rok později končí v Česku další bankovní dům, tentokrát však mnohem klidnějším způsobem. Hello bank! oznámila postupné ukončení činnosti v České republice, které začalo tím, že přestala poskytovat služby novým klientům a omezila sjednávání nových produktů pro ty stávající.

Ačkoliv by se to mohlo tak zdát, Hello bank není rozhodně bezvýznamnou institucí. Obsluhovala celých 300 tisíc klientů, což není málo. Ti na ní přitom mnohdy spoléhali, měli u ní sjednány hlavní účty a čerpali úvěry. Právě na ně se tato původem francouzská banka, která zde působila i pod názvem Cetelem, specializovala.

Dnes ovšem platí, že pro konkurenceschopný provoz je nutné mít klientů ještě podstatně více. Po době rozkvětu nových bank, který nastal po roce 2010, přišla vlna konsolidace a menší banky končí nebo je skupují ty větší. Týká se to Zuno Bank, Equa Bank a teď i Hello Bank.

Foto: Shutterstock

Zajímavé produkty

Stávající klienti banky mohou nadále využívat své produkty, ovšem brzy by se měli dozvědět, jak s nimi bude dále naloženo. Pravděpodobné je předání jiné bance, která o ně projeví zájem a portfolio skoupí. V tomto směru se spekuluje o České spořitelně, ale lze si představit i další větší banky, které by si rády rozšířily zákaznickou základnu.

Hello Bank nabízela Čechům některé opravdu speciální služby. Oblíbená byla například kreditní karta, která nabízela vynikající směnné kurzy v zahraničí, které byly středové a bez přirážky. V cizině jste tak s touto kartou mohli hodně ušetřit, protože banky si běžně ke směnám přirážejí dvě procenta.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miloš
Miloš
1 rok

tak ty máš v té své šišce fest vypatláno.

král Miroslav
král Miroslav
1 rok

a co ty americké kampeličky ty by měli pokrachovat všechny!

Peter
1 rok

Jn

Peter
1 rok

Hello bank jsem chtěl vyzkoušet, kdybych byl velký, ale je to Škoda