Měla zafixované ceny plynu a elektřiny. Teď zjistila, že byla oklamána. Nedoplatek 100 tisíc

Aktuální energetická krize stále z větší části bublá pod povrchem. Jednotliví dodavatelé sice rychle mění své ceníky, a to výhradně směrem vzhůru, ovšem spousta lidí vlastně zdražení na vlastní kůži ještě nepocítila, a to přesto, že dražší elektřinu a plyn už třeba i čerpají.

Fixace často jen marketingem

Důvodem je pochopitelně to, že se energie zúčtovávají jednou ročně. Mnoho domácností tak teprve tučnou fakturu v příštích měsících obdrží. Zatím nejlépe jsou na tom ale ti, kdo mají ceny energií zafixované za ceny, které platily třeba ještě loni v létě. Ty byly totiž mnohonásobně nižší než ty současné.

Pravdou je, že i tyto fixace jednou vyprší a domácnosti budou muset řešit, co dále. Bohužel ale nejsou výjimkou ani nepříjemná překvapení, kdy někteří lidé žili v dojmu, že mají ceny zajištěné na několik let dopředu, ale teď zjišťují, že tomu tak není. Mohou se tak dostat i do existenčních problémů.

Před rokem a půl jsem s dodavatelem uzavřela smlouvu na tři roky. Myslela jsem si tedy, že současné zdražování se mě netýká. Ale to jsem si zjevně myslela špatně,” uvedla pro AAzdravi.cz paní Lenka.

Foto: Shutterstock

Sporné situace

Dozvěděla jsem se, že mě dodavatel převedl na nový tarif s elektřinou a plynem, kde celkem platím třikrát více než doposud. Plynem totiž vytápím i rodinný domek. Když jsem se ptala, jak je možné, že nemám původní ceny, které byly zafixované, řekli mi, že nic takového ve smlouvě není, že šlo pouze o smlouvu na dobu určitou, ale bez fixace ceny.

Takové případy bohužel nejsou ojedinělé, jak upozorňuje Energetický regulační úřad. V některých případech na to dodavatel právo má, jindy to ale jen zkouší, což je případ zejména menších firem.

V případě paní Lenky byl bohužel dodavatel v právu, což vyústilo v nedoplatek ve výši téměř sto tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments