Měsíc bez alkoholu. Jaké změny v těle za tuto dobu proběhnou

Pravidelní konzumenti alkoholu si svůj život dokáží jen velmi těžko představit bez sklenky vína nebo půllitru piva, který si dají prakticky každý večer.

Přestože tato konzumace alkoholu po malých dávkách se může zdát neškodná, odborníci tvrdí spíše opak. Ony blahodárné účinky alkoholu pro tělo by totiž nastaly pouze tehdy, pokud bychom pravidelně konzumovali jen několik mililitrů lehkého alkoholu.

Stále častěji se přitom objevuje trend dočasné stopky alkoholu. Nejčastěji si lidé pro toto detoxikační období vybírají časovou jednotku jednoho měsíce. Právě za tuto dobu totiž tělo bez pravidelného přísunu alkoholu dokáže docela dobře zregenerovat.

Měsíc bez alkoholu

Měsíc bez alkoholu je mimo jiné důležitým testem vlastní vůle. Vlastně si tak vyzkoušíte, jak moc jste na alkoholu závislí. Pokud budete mít vážné problémy zrelaxovat po práci nebo vyrazit s přáteli a nedat si u toho nějaký ten alkoholický nápoj, poznáte, že máte tak trochu problém.

Lepší pocit

Nejrůznější studie ukázaly, že po jednom měsíci bez alkoholu se citelně zvyšuje subjektivní vnímání obecné pohody. Lidé bývají také více soustředění, tolik se nestresují a nejsou tak často nemocní.

Kvalitnější spánek

Bez alkoholu výrazně stoupá kvalita spánku. Po probuzení se budete cítit o poznání odpočatější. Alkohol totiž narušuje spánek a také zvyšuje tendence k chrápání, které samo o sobě spánek negativně ovlivňuje.

Krásnější pleť

Alkohol narušuje buněčný metabolismus a lymfatický systém. Po měsíci bez alkoholu dokáže kůže velmi dobře zregenerovat. Jemné vrásky zmizí, díky čemuž budete vypadat mladší.

Kila půjdou dolů

Možná jste se kdysi snažili zhubnout, ale v dietě jste tak nějak zapomněli na alkohol. Může vás proto překvapit, že po měsíci, kdy si své oblíbené nápoje odpustíte, půjdou kila dolů takřka sama. Jeden gram alkoholu totiž obsahuje 7,1 kalorií. V případě sklenky šumivého vína je to například 80 kalorií.

Orgány budou lépe pracovat

Měsíc bez alkoholu může být opravdovým požehnáním pro lidi se zdravotními problémy. Srdce se vrací k normálnímu rytmu, normalizuje se rovnováha vody v těle, játra se odtučňují a hladina cholesterolu klesá. Uvolňuje se také žaludeční sliznice, protože konzumace alkoholu vede k tvorbě nadměrného množství žaludečních kyselin. Klesá také hladina kyseliny močové, což minimalizuje riziko dny.

Menší chuť na alkohol

Měsíc bez alkoholu je dostatečně dlouhá doba na to, aby si tělo na změnu zvyklo. Pokud toto období vydržíte, obvykle budete pít méně i v následujících měsících. Pozitivní efekt má proto dlouhodobý charakter.

Foto: Pixabay

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments