Kontrolujte symboly na plastových obalech. Vyhnete se tak škodlivým látkám

Je docela možné, že o tomto symbolu vůbec netušíte. Přitom je velmi důležitý.

Každá láhev či plastový výrobek má své vlastní označení, díky kterému můžete zjistit, z čeho byl vyroben, a s trochou znalostí budete vědět, co hledat, abyste se vyhnuli určitým látkám, které mají velmi škodlivé účinky na lidské tělo.

PET nebo PETE

PET je typ plastu, který se široce používá ve spotřebních výrobcích, jako jsou nápojové láhve a některé typy obalů. Je určen pouze na jedno použití, jeho opakované použití může způsobit tvorbu bakterií. Tyto lahve mohou také uvolňovat těžké kovy a chemikálie, které způsobují hormonální nerovnováhu a jsou karcinogenní.

HFP nebo HDPE

HDPE je velmi tuhý plast, který se obvykle používá jako plastový obal na mléko, detergenty, obaly na hračky nebo plastové sáčky. Odborníci doporučují kupovat vodu v lahvích z tohoto materiálu – je nejbezpečnější!

PVC nebo 3V

PVC je pružný plast, který se obvykle používá k výrobě potravinových fólií, potravinových obalů, hraček pro domácí zvířata a děti nebo láhví na olej. Uvolňuje dvě toxické chemikálie, které mohou potenciálně způsobit hormonální nerovnováhu. Odborníci doporučují najít alternativu, pokud je to možné.

LDPE

Ačkoli tento materiál neuvolňuje do vody žádné chemikálie, nepoužívá se při výrobě lahví na vodu. Používá se však pro balení potravin, kde může dojít k úniku chemikálií. Proto je nejlepší se mu vyhnout.

PP

Tento bílý nebo průsvitný plast se často používá k balení jogurtu a sirupů. Je tvrdý a lehký a při zahřátí se netaví, což je relativně bezpečné. Je také velkou bariérou proti tuku, vlhkosti a chemikáliím.

PS

Polystyren je levný, lehký plast, který se používá mnoha způsoby. Obvykle v jednorázových nápojových kelímcích, kartonech, nádobách na odběr nebo plastových nádobách. Při zahřátí může uvolňovat karcinogeny. Je určen pouze na jedno použití.

Označení PC nebo bez označení

Balení s označením PC nebo bez označení je nejnebezpečnějším plastem, který lze nalézt. Uvolňuje mnoho látek nebezpečných pro naše zdraví – dokonce včetně toxického bisfenolu A (BPA), který může zvyšovat riziko deprese, schizofrenie nebo Alzheimerovy choroby a také způsobovat poruchy nervového a endokrinního systému. Držte se dál od obalů označených tímto symbolem nebo bez značky.

Foto: recyklační symboly plastů

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments