Migréna umí být nesnesitelná. Jak se bolesti hlavy zbavit během pár minut?

Migrénou občas trpí každý z nás. Není to jen pouhá bolest hlavy, jak se mnozí domnívají, ale jedná se o velice staré chronické onemocnění, které se projevuje nejen bolestí hlavy (většinou se jedná o návaly šílené bolesti), ale také jde s bolestí hlavy ruku v ruce i nevolnost, nucení zvracení,  zvracení nebo také světloplachost. Nejčastěji trpí migrénami ženy, a to ve všech věkových kategoriích. Migrény totiž často doprovází první den menstruace. Ovšem ženy nejsou jediné, které může migréna dostihnout. Podle lékařů mají problém s migrénami lidé ve věku od třiceti do čtyřiceti let.

I když se nejčastěji migrény objevují u žen během menstruace, menstruace ani zdaleka není příčinou zmiňovaného chronického onemocnění. Ani samotní odborníci si nejsou příčinami jisti. Na vzniku migrény se může podílet například náhlá změna v nervovém systému, ale není vyloučené, že spouštěcími faktory mohou být i vlivy venkovního nebo vnějšího prostředí.

Důležitější, než jsou příčiny vzniku migrény, je vědět, jak s migrénou zatočit, a to co nejdříve. Prášky na bolest hlavy jsou sice účinné, ale mnohdy nezabírají během pár minut. Co nás tedy během pár minut zbaví ukrutné bolesti a nutkání zvracení?

Způsobte tělu teplotní šok

Pokud se probudíte s migrénou nebo pokud vás migréna postihne během dne, způsobte tělu teplotní šok. Nepotřebujete k tomu žádné vymoženosti ani vynálezy, postačíte si s lavorem, jenž je plný horké až vroucí vody, a s mraženou zeleninou. Teplotní šok vyvoláte tak, když ve stejnou chvíli namočíte nohy do horké vody a mraženou zeleninu položíte na zátylek hlavy. Tělo během šoku vypustí migrénu z těla.

Zkuste to s bylinkami

Samozřejmě nesmíme zapomínat na bylinky, které si poradí snad s každou bolestí či nemocí. Stačí si z nich udělat čaj nebo odvar a už po prvním vypitém hrníčku nemoc poleví. Na migrénu se doporučuje máta, která je známá tím, že zmírňuje bolest hlavy. V minulosti se však osvědčila i řimbaba obecná, kterou můžete znát také jako kopretinu řimbaba.

V případě prevence pijte například čaj ze zázračné levandule.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.

12
Komentujte

avatar
10 Komentářová vlákna
2 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
12 Autoři komentářů
majkapedroMarcelaPavelKKa Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
majka
Host
majka

S migrénou bojuji 45 let.

pedro
Host
pedro

Můj syn má migrénu od 3 let. Jako malý nevěděl co s tím, “mlátil” hlavou do pohovky a myslel, že to přejde. Vždy to bylo spojeno se zvracením – i 8x za noc a bez léků to fakt nešlo. Museli jsme používat čípky, protože léky okamžitě vyzvracel. Měl to i 2x týdně. Dnes je mu deset a je šťastný, že ho to potká třeba jen 2x do měsíce.

Marcela
Host
Marcela

Mam pravou migrénu a první použiju Acylpyrin na ředění krve,ten uvolní tlak v mozku a záhy nejsilnější analgetika ,doplňuji to himálajskou solí s citronem,to na doplnění minerálu v těle ,ale je to nechutný .Bolest přejde poměrně brzy ,třeba za dvě hodiny ,ale ještě druhy den je mi blivno

Pavel
Host
Pavel

Tak s teplotním šokem jsem to ještě nezkusil, ale když je člověk v práci, asi to nepůjde 🙂 Ale o druhé možnosti bezpečně vím, že by mě zabila – když mám migrénu, ne bolest hlavy, nejsem jen světloplachý, ale i zvukoplachý a také smradoplachý. Prostě bolí jakýkoliv silnější podnět. A to mluvím ze zkušenosti, cca dvě hodiny staré. A jak vidíte, nejsem žena, tj. menstruace u mě nehrozí. Spouštěčem bývá česnek, hodně ovoce (patrně vitamín C), nedostatečný příjem tekutin. Někdy také příliš silné zatlačení na WC dokáže zkazit celý den. A moji ženu bolí hlava kdykoliv jindy, jen ne při… Číst vice »

KKa
Host
KKa

Horká sprcha, zalézt do postele, tma, ticho, ledový obklad na hlavu. To trochu uleví od bolesti, ale bez léků to skutečně nejde…

Čičina
Host
Čičina

Migréna je hnusná věc. Pokud si nevezmu prášek ihned, zažívám peklo. Silné bolesti hlavy, zvracení, jiskření před očima, přecitlivělost skoro na vše. No prostě hrůza. Nezbývá mi potom nic jiného než všude v domě zatemnit, lehnout si a pokusit se migrénu zaspat. Jenže ani druhý den není v růžových barvách. Migréna mě vždy spolehlivě vyřadí na několik dní.

moura
Host
moura

Již první věta článku je nepravdivá. Opravdovou migrénou v populaci trpí pětina žen a přibližně 7% mužů. Naproti tomu prostou bolest hlavy zná opravdu skoro každý z nás. Ostatním radám v článku se opravdoví migrenici jen mohou smát….Kdyby tyto rady fungovaly, nemuselo by tolik migreniků trpět a chodit do lékárny a k lékařům. Věřte, že vím co migréna je….

lida
Host
lida

Mívám občas migrénu. Můj syn ji měl tak silnou, že zvracel a omdléval. Na neurologii se léčil tři roky a nyní je bez záchvatů. Ale, jak nás lékařka upozornila, kdykoliv to může začít. Stačí nějaký stres či jiný podnět. Jinak, na migrénu je nejdůležitější vzít si ihned prášek na bolest- pravá migréna fakt neustoupí po bylinkách- dále to chce tmu, ticho, zalehnout a čas. Je rozdíl mezi bolestmi hlavy a migrénou.

Horak
Host
Horak

Tak nanukový dort zalít Mysliveckou nebo podobnou tekutinou a lehnout si na hodinu. A je to dobré a chutné….

Pepa ,41.letz
Host
Pepa ,41.letz

Migrénu znám taky, ale vím, že když to dojde, tak si vezmu jeden extra panadol a do 17 minut je klid. Teda alespon u mně to funguje pokaždé.

meg
Host
meg

Přesně tak,pokud si nevezmu prášek,bolest je schopna přetrvat i do druhého dne a nejlepší je oftalmická migréna,nejdřív člověk napůl oslepne a pak nastoupí bolest a to je to pravé peklíčko.

Dagu
Host
Dagu

Pokud Vám na migrénu stačí obyčejný panadol, pak nevíte co je to opravdová migréna!!! Jste šťastný člověk!!!

Loading...