Ministerstvo financí se zbláznilo. Čechy doslova podojí, to je hodně drsné

Tak něco takového se opravdu nečekalo. Jak se ukazuje, zalepení státního rozpočtu, který je děravý jak řešeto a každý rok v něm chybí stovky miliard korun, nakonec zřejmě zaplatí nízko a středněpříjmové domácnosti. Alespoň to vyplývá z plánu ministerstva financí, který je jedním slovem otřesný.

Lidé se nedoplatí

Na tento materiál upozornila Česká televize a je skutečně na pováženou, že se o něčem takovém byť jen vůbec uvažuje, natož aby to nakonec bylo schváleno. Chystá se tu totiž největší změna daně z přidané hodnoty za posledních deset let.

Kdo by očekával kosmetické změny, byl by na omylu. Ministr financí chce škrtnout nejnižší desetiprocentní sazbu DPH, a to v době, kdy mají domácnosti hluboko do kapsy po bezprecedentní inflační vlně, která ještě podle všeho neskončila.

Zboží a služby z této desetiprocentní sazby se přitom často nepřesunou do té nově nejnižší, která by měla být nastavena na 14 %, ale rovnou do té nejvyšší, tedy 21procentní. Týkat se to má tak zásadních věcí, jako je vodné a stočné, ubytovacích služeb nebo dokonce tepla.

Foto: Shutterstock

Kdo to vymyslel?

Někomu tady zjevně nedošlo, proč byla desetiprocentní sazba vytvořena a proč do ní byly zařazeny právě takovéto položky. Jednoduše proto, že je potřebuje každý a stát tehdy chtěl ulevit hlavně nízkopříjmovým domácnostem, jejichž velkou část rozpočtu tvoří. Pokud teď někdo tyto položky vezme a přesune je do nejvyšší sazby, jen proto, aby něco přiteklo do rozpočtu, potom to není nic jiného než asociální přístup.

V době energetické krize je navíc naprosto nepochopitelné, že někoho napadne, že do vyšší sazby přesune rychle zdražující položky jako teplo nebo vodné a stočné. Právě ty teď komplikují život lidem, protože na nich mají vysoké nedoplatky.

Bohužel to celé nelze hodnotit jinak než jako naprostý debakl ministra financí, který dnes a denně ukazuje svou nekompetentnost v tomto úřadě.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments