Moře v Chorvatsku vypadá jako ze zlého snu. Lidé konečně natočili výkaly, ve kterých se mají koupat

Spousta lidí stále odmítá věřit tomu, že by bylo moře v Chorvatsku silně znečištěné. Bohužel, svědectvím o tomto fenoménu neustále přibývá. Mnozí mají pochopitelně v živé paměti vzpomínky na krásně čisté moře v minulých letech, avšak to už dnes na řadě míst této oblíbené dovolenkové destinace neplatí.

Znečištěna jsou známá místa

Jedny z nejfrekventovanějších míst Chorvatska jsou bohužel silně znečištěné, a to nejrůznějšími odpadky, výkaly nebo vývody odpadu do moře. Výsledek potom vypadá skutečně nevábně, obzvlášť když ho máte v blízkosti pláže nebo přímo na ní.

Příkladem je třeba Split, kam každoročně míří i velké množství Čechů. Už brzy ráno je v městské části Riva možné pozorovat bahnité a špinavé moře. Upozorňují na to už i sami Chorvati. “Dnes ráno je na pobřeží ve splitské Rivě všechno bahnité a kalné. Moře je neuvěřitelně špinavé. Metr od Rivy se do moře vypouští odpadní vody,” uvedl jeden ze čtenářů listu Dalmacija Danas.

Foto: Shutterstock

Lidé lokalitu opouštějí

Ten vše natočil na mobilní telefon a pohled je to skutečně nevábný. Moře v blízkosti pobřeží je velmi špinavé a o kousek dále je možné vidět na hladině plavat odpadky. Před pár dny pak lidé na nejznámější splitské pláži Žnjan pozorovali podivnou mastnou skvrnu, kterou obklopovala nevábná pěna. To vše přitom doprovází velmi silný zápach. Podle svědků je tyto výjevy možné ve Splitu a blízkém okolí vidět prakticky každý den, a to už v ranních hodinách.

Pokud se situaci nepodaří vyřešit, mohlo by to mít velmi negativní vliv na turistický ruch v této oblíbené oblasti. Znečištěná voda přitom trápí i místní obyvatele. Turisté si pak stěžují, že na plážích to nesnesitelně zapáchá. Řada z nich podle svědectví místních opustila místo dříve, než původně plánovali. Bohužel, podobné problémy se vyskytují i na dalších místech Chorvatska, například na Makarské riviéře.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka B.
Jirka B.
1 rok

Jsme právě v Zaostrogu na Makarské a taky bez vady. Někdy trošku pěny ale bez zápachu a průzračná voda.

Petr Ďuriš
Petr Ďuriš
1 rok

Ahoj, byli jsme teď v Malé Luce u Omiše a v obci Selina u Starigrad-Paklenica a žádný problém nikde nebyl. Petr

Mira
Mira
1 rok

Ja byl letos v Rogoznici a jako vždy čisté pruzračné moře, plno života.

Hana
Hana
1 rok

Já jsem se vrátila v úterý z Makarské a mohu konstatovat, že voda byla po celou dobu nádherně průzračná, čistá….a tak by mě zajímalo, kde se tyto informace berou….