Mozková mrtvice nepřichází bez varování. Při podezření si udělejte rychlý test, o přežití rozhodují vteřiny

Mozková mrtvice je hned po srdečních potížích a rakovině u nás třetí nejčastější příčinou úmrtí. Nepodceňujte proto příznaky, naučte se ji poznat a předcházet jí.

Jak vzniká mozková mrtvice

Cévní mozková příhoda neboli mozková mrtvice může nastat naprosto kdykoli. Dysfunkce mozku nastane v důsledku abnormalit v krevním oběhu. Mozek má nedostatek kyslíku a živin a dochází k odumírání částí mozkových tkání.

Akutní příznaky mozkové mrtvice

  • poruchy řeči, neschopnost komunikace a špatná artikulace
  • porucha motorické funkce, zejména končetin
  • necitlivost paže a neschopnost udržet v ruce předmět
  • svalová paralýza, nejčastěji ochrnutí strany obličeje
  • pokleslý koutek úst a očního víčka

Rychlost rozhoduje

Jakmile se objeví první příznaky mozkové mrtvice, jednejte opravdu rychle. Nevyplatí se na nic čekat, protože pak už bývá pozdě. Mozek totiž při mozkové mrtvici velmi rychle odumírá. Hrozí vám doživotní následky a už se nemusíte nikdy vrátit k běžnému způsobu života, jako jste byli zvyklí před mozkovou příhodou.

Test na mozkovou mrtvici

Pokud je postižený mrtvicí při vědomí, požádejte ho, aby se zkusit usmát. Lépe poznáte pokles jednoho koutku úst a očního víčka. Dotyčný není schopen zopakovat větu a správně artikulovat. Při předpažení rukou začne postiženému ruka klesat a nemůže jednu ruku zvednout.

První pomoc

Okamžitě zavolejte sanitku. Hlavně nepanikařte a v klidu odpovídejte na otázky dispečera a postupujte podle jeho pokynů. Čím rychlejší bude vaše pomoc a reakce, tím bude větší šance na záchranu lidského života a rekonvalescenci bez příznaků. Popište příznaky, pohlaví a přibližný věk a místo, kde se nacházíte. V případě potřeby podle pokynů poskytněte první pomoc a umělé dýchání.

Léčba mozkové mrtvice

Pokud je první pomoc poskytnuta do 3 hodin, stoupá šance na plné uzdravení bez dalších následků. Čím déle je mozek bez dostatečného přívodu kyslíku, tím menší je šance na přežití bez trvalých následků a dopadů na běžný život. Podávají se léky pro rozpuštění sraženiny a často je nutné podstoupil i operační zákrok.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments