Je možné přírodním způsobem vybělit zuby?

Kdo by nechtěl mít krásně bílé zuby a zářivý úsměv? Někdo volí bělící pasty, jiný dentální hygienu a profesionální zásah do dutiny ústní. Ani ta nejprofesionálnější péče o vaše zuby však nemusí být bezpečná. Když si osvojíte správné návyky a naučíte se pár triků, dosáhnete bílých zubů i doma, bez drahých preparátů.

Nebezpečný peroxid vodíku

Většina odborníků při čištění a bělení zubů využívá peroxid vodíku. Ten dodá bělost, ale zároveň naruší sklovinu. Navíc i profesionální bělení je nutné opakovat.

Pozor si dávejte i na speciální bělící pasty, pásky, prášky a jiné preparáty, které slibují rychlý účinek. Rovněž mohou obsahovat peroxid vodíku. Pokud už takový preparát používáte, kombinujte ho s jinou pastou, která vaši zubní sklovinu chrání. Nejbezpečnější pro vás i vaše zuby je použití některých přírodních přípravků, které pomohou ke kýženému efektu.

Tři přírodní tipy na vybělení zubů

Víte, jak se dá použít jedlá soda? Už naše babičky ji využívaly jako prostředek pro čistění všeho možného. Soda vyčistí dětské láhve, varnou konvici, vytáhne nežádoucí pachy z pohovky či matrací, a dokonce vybělí vaše zuby. Jedlou sodu si můžete rozpustit ve vodě a používat pravidelně jako ústní vodu. Odstraní bakterie, pomůže svěžímu dechu, vybělí a vyčistí zubní sklovinu.

Dalším účinným bělícím pomocníkem je citron. Pokud ho použijete v kombinaci se sodou, dočkáte se skvělého bělícího efektu. Ovšem pozor! Citron sice bělí, zároveň však narušuje zubní sklovinu, stejně jako zmíněný peroxid. Proto ho používejte velmi opatrně a jen občas.

Dalším trikem je používání kokosového oleje. Pokud si s ním po každém vyčištění zuby potřete, opět budete o krok blíže k zářivě bílému úsměvu. Mějte však na paměti, že barva vašich zubů není dána jen ústní hygienou. Ovlivňuje ji i genetika a stravovací návyky.

Chcete bílé zuby? Tohle nejezte!

Pokud chcete mít krásně bílé zuby, dávejte pozor na potraviny, které jíte a pijete. Zubní sklovinu zabarvuje popíjení červeného vína, černého čaje i kávy. Barví také červená řepa, borůvky, ostružiny a negativně na zuby působí i kouření.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.