Muškáty je nutné správně zaštípnout. Většina lidí to neumí a květiny zničí

Cestovali jste někdy po Rakousku a obdivovali nádherné květiny, které zdobily okna snad každého domu, chaloupky nebo vilky? Právě v této zemi vědí, jak udržovat jejich květy a rostliny krásné a v plné síle. Muškáty jsou květiny, které potěší oko i duši, abyste se ale mohli potěšit každý den, musíte se o ně řádně starat. Jak na to?

Kdy vysazovat

Ideální doba pro výsadbu nových rostlin je v období dubna a května. Mají rády mírné klima, proto je v případě námrazy schovejte zpět do místnosti, abyste o ně nepřišli. Pokud nechcete nic riskovat, počkejte s jejich vystavením až na konec května.

Volba sazenic

Chcete-li, aby vaše snaha o nádherné květenství byla účinná, sáhněte po silných a zdravých sazenicích. Nespokojte se s těmi, které na vás v zahradnictví zbyly. Je pravděpodobné, že by rychle ztratily sílu a uhynuly by.

Substrát a výsadba

Připravte jim prostorné truhlíky s dírami pro odtok. Nesnáší totiž přílišnou závlahu. Než přidáte substrát, ujistěte se, že máte dostatečnou drenážní vrstvu. Při volbě substrátu sáhněte po tom, který je určen přímo muškátům, nemáte-li ho k dispozici, postačí i ten, který je vhodný pro kvetoucí rostliny. Rostlinky nesázejte k sobě blíž než 30 centimetrů, aby měly dostatečný prostor k růstu.            

Foto: Shutterstock

Péče a údržba

Pro krásné muškáty byste udělali vše? Stačí je správně zaštipovat. Při tom se soustřeďte na výhonky, které míří do středu rostlin. Díky jejich odstranění dojde k provzdušnění rostlin, které tak získají více prostoru, síly a zamezíte tím i šíření plísní, které je mohou ohrožovat. Výhonky rostou ze spících oček, stonky tak kraťte těsně nad nimi. V tomto spícím očku ponechte jeden pupen, který bude směrovat ven a rostlina tak bude moci dále růst. Zaměřte se také na odstranění uvadlých nebo odkvétajících květů. Tuto péči sice rostlina pro své prospívání nepotřebuje. Vy si tím ale zajistíte skutečnost, že bude stále krásná.

Foto: Shutterstock, zdroj: Jardinier malin

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments