Může být spánek na břiše nebezpečný?

Také je vaší nejoblíbenější polohou při spánku ležení na břiše? A víte, zda to může mít nějaká zdravotní rizika? Věděli jste, že podle statistik na břiše spí nejčastěji lidé, kteří holdují alkoholu? Přečtěte si výhody a nevýhody spánku na břiše.

Výhody spaní na břiše

Spánek na břiše je označován za vůbec nejhorší pozici pro odpočinek a jeho jedinou výhodou je skutečnost, že zmírňuje projevy chrápání a syndrom spánkové apnoe. Těmito problémy trpí zejména muži, a tak je spánek na břiše pro ně i jejich partnery mnohdy cestou ke klidnější noci. Poloha na břiše může také zlepšovat a zjednodušovat trávení, pokud by ovšem člověk mohl dýchat přes polštář anebo spal na masážním lehátku, kdy má hlavu v otvoru, přes který může bez problémů dýchat. Spánek na břiše může být ale také velmi prospěšný při velkých bolestech bederní páteře. V této pozici je páteř totiž nejlépe napřímená a dochází k vyrovnání tlaků v meziobratlových ploténkách.

Rizika spaní na břiše

Při spánku na břiše dochází ke zploštění přirozeného ohybu páteře, a to může vést k následným bolestem spodní části zad. Nepřirozené vytočení hlavy při spánku na břiše může rovněž způsobit nepříjemné bolesti a ztuhnutí krční páteře, krku a zad. Spánek na břiše ovšem není nijak zvlášť zdravotně nebezpečný. Ale tito lidé mívají velký sklon ke skřípání zubů, což je zvuk velmi nepříjemný zejména pro ostatní členy domácnosti.

Jací jsou lidé spící na břiše?

Lidé, kteří upřednostňují spánek na břiše, bývají velmi společenští, mají spoustu kamarádů a mezi ostatními lidmi se cítí jako ryby ve vodě. Rádi se seznamují a nejsou ostýchaví. Sebevědomí mají dostatek, a to jim usnadňuje jejich společenský život.

Pokud se tedy spánku na břiše nechcete vzdát, spěte rozhodně bez polštáře nebo na velmi nízkém polštáři a na tvrdé matraci. To hodně pomůže při přetěžování krční páteře.

Autor: Romana Hašková

Externí autorka serveru AAzdraví.cz.