Obtížně zjistitelná nemoc lupus. Trápí hlavně ženy

Lupus spadá do kategorie autoimunitních onemocnění, která jsou sama o sobě velmi závažná. Ani lupus není výjimkou – patří mezi velmi nepříjemné nemoci a pacienty bohužel v životě výrazně omezuje.

Lupus znamená latinsky vlk. Jeho vnější projevy totiž lékařům ve středověku připomínaly vlčí kousnutí. Mnohem závažnější je však to, co nemoc způsobuje uvnitř těla. Jak známo, autoimunitní onemocnění se projevují selháním imunitního systému, který se z nějakého důvodu rozhodne útočit na vlastní buňky, tedy tkáně a orgány. Způsobuje v nich záněty a v konečném důsledku je nenávratně ničí. Proto platí, že pokud je lupus neléčen, může vést až k selhání životně důležitých orgánů a způsobit tím smrt.

Jak se lupus projevuje?

Přestože už je nemoc lupus známá dlouhou dobu, stále přesně nevíme, co ji způsobuje. Odborníci sází na kombinaci hormonálních, genetických a vnějších faktorů, kam řadíme stres, infekce, sluneční záření atd. Je ale možné, že budoucí výzkumy ukáží něco jiného.

Určitým vodítkem by mohlo být, že lupusem trpí zejména ženy, a to v nezvykle výrazném poměru 9:1. První projevy pacient obvykle zažívá ve věku od 15 do 44 let, přičemž mohou být značně proměnlivé. V některých případech mohou být příznaky velmi mírné, ale jak už bylo řečeno – nemoc nelze podceňovat, protože může ohrozit na životě.

Drtivá většina pacientů s lupusem někdy zažije příznak zvaný jako motýlovitý erytém. Jde o zarudnutí kůže v obličeji, které má typický tvar motýlích křídel. Kožní projevy je přitom možné pozorovat také na ramenou, hrudníku či horních končetinách. Vyrážka se často zhoršuje vlivem slunečního záření.

Mezi další příznaky patří značná únava, úbytek na váze, zhoršení paměti, problémy s viděním, vypadávání vlasů, bolesti a otoky kloubů, zvýšená náchylnost k infekcím, dušnost, ale také změny chování či snížení inteligence.

Jak lupus zjistit?

Diagnóza lupusu v žádném případě nepatří mezi jednoduché. Prvotní příznaky v podobě vyrážky totiž i lékaři často bagatelizují s tím, že jde o kožní onemocnění. Zkušenější odborníci jdou ale do hloubky. Situaci jim ztěžuje fakt, že neexistuje jasně daný test, který by nemoc potvrdil. Je třeba se pustit do kombinace různých metod, kam patří fyzikální vyšetření, nejrůznější laboratorní testy, ale také renální biopsie nebo neurologické vyšetření.

Lupus nelze vyléčit

Tuto nemoc skutečně není možné zcela vyléčit. Je však možné zmírnit jeho průběh a omezit projevy. Lékaři přitom hledí na to, aby byl navozen stav remise, kdy dochází ke zmírnění či odstranění příznaků nemoci a usilují o to, aby nedošlo k trvalému poškození orgánů.

K léčbě lupusu se nejčastěji využívají imunosupresiva, tedy léky, které potlačují imunitní systém. To se ale pochopitelně neobejde bez vedlejších efektů. Tím nejzávažnějším je zvýšené riziko nádorového bujení, kterému jinak imunitní systém brání. Coby podpůrná léčba se používají kortikoidy, nesteroidní antirevmatika nebo antimalarika. Ani tyto léky bohužel nejsou bez vedlejších efektů.

Komplikace způsobené lupusem

Kromě uvedených příznaků může lupus bohužel způsobit také lupusovou nefritidu, tedy zánět ledvin, který může vést až k jejich selhání a nutnosti pacienta docházet na dialýzu, případně vyčkat na transplantaci ledviny. Lupus napadá také srdce a cévy nebo plíce. Jeho dlouhodobé působení na organismus vyvolává deprese a úzkosti.

Jak si pomoct sám?

Není toho mnoho, co může samotný pacient se svým onemocněním udělat. V zásadě lze říct, že by měl vyznávat zdravý životní styl. Rozhodně se vyplatí pravidelně cvičit a vystříhat se konzumaci alkoholu nebo kouření. Pacienti by se také měli vyhýbat slunečnímu záření, stresu a infekčnímu prostředí.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments