Na Čechy jde hrozná finanční rána, kterou ještě nezažili. Velká banka hlasitě varuje, co se tady semele

Česká ekonomika na tom není absolutně dobře. Přišlo to vlastně jako z čistého nebe. Zatímco většina zemí Evropy se po krizových letech vrátila ke slušnému růstu a z bryndy se dostává i nechvalně proslulé jižní křídlo kontinentu, dnes to ze všeho nejvíce vypadá, že novým problematickým státem z tohoto pohledu je právě Česko.

Chmurná předpověď

Jako jediná země z celé Evropské unie jsme se totiž nedokázali vrátit na úroveň hrubého domácího produktu dosaženého v roce 2019, tedy před čtyřmi lety. Ano, už tak dlouho se potýkáme se stagnací střídající pokles a zřejmě to potrvá přinejmenším další rok. To je v podstatě zcela ztracená pětiletka.

Podle všeho to navíce nebude bez následků. Problémů české ekonomiky už si všímají i velké zahraniční banky, jako je Nomura nebo Goldman Sachs. Obě shodně věští propad české koruně, což by znamenalo skutečně velkou finanční ránu pro české domácnosti.

V podstatě by se jim totiž opět propadla kupní síla jejich mezd a úspor. Měnová krize v České republice, jak ji předpovídají právě analytici Nomury, by znamenala, že hodnota koruny by se propadla, což by zdražilo nejen dovolené a znamenalo by to zchudnutí vůči ostatním zemím, ale zdražily by se i veškeré dovozy, ať už jde o potraviny, elektroniku nebo pohonné hmoty.

Foto: Shutterstock

Nepěkné srovnání

Bankéři jdou dokonce tak daleko, že Českou republiku srovnávají s takovými zeměmi, jako je Turecko nebo Srí Lanka, kde již měnová krize propukla. Prý je tu na to nepěkně zaděláno, což je důsledek hned několika faktorů. Především dlouhodobě neřešená inflace, která za poslední tři roky dosáhla více než 30 %, dále potom rychle rostoucí zadlužování, ale také schodek obchodní bilance.

Čtěte také: Češi ve velkém vydělávají na zdražování. Přišli na způsob, který jim každý měsíc přinese tisíce korun

To vše jsou jednoduše faktory, které tlačí na oslabování měny, které může přijít velmi nečekaně. Tuzemští ekonomové sice tvrdí, že je to nepravděpodobné, avšak zvenčí se na to zjevně dívají jinak a nevypadá to tu nejlépe.

Komentář Anny Štěpánkové

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav Nusko
Jaroslav Nusko
4 měsíců

Tak necpěte peníze na UA a neždímejte český lid!Jste hrozně nenažraní.

DEM
DEM
4 měsíců

Malá investiční rada po které zaručeně zchudnete. Prodávejte aktiva (korunu) až když když je to dole a dlouho to podle expertů neporoste.
A když se trhy obrátí, tak se připojte opět k davu nadšených kupujících. S takovýmto postupem se dříve či později dostanete pod most. Pokud Česká republika neroste, tak je to naopak možná investiční příležitost. Pokud Nomura jedná takto obráceně ve svých projevech, tak půjde pravděpodobně jen o divadlo se kterým si chce odehnat menší investory a vzít si co ve spěchu nechali na stole.