Na Čechy se řítí hrozná věc. Mnohem horší než zdražování. Tak to nedáme, volají, už to začíná

Je skutečně hrozivé, kolik problémů se schází v krátkém časovém úseku. Pokud bychom je řešili jednotlivě v průběhu mnoha let, daly by se poměrně snadno zvládnout, avšak právě skutečnost, že přicházejí krátce po sobě nebo dokonce současně, z nich činí obrovskou výzvu, která dá mnohým skutečně zabrat.

Propouštění je nevyhnutelné

Ačkoliv se nedá říct, že by vlna zdražování už pominula, lidé se aspoň částečně dokázali přizpůsobit, uskromnit se a najít si cesty, jak přeci jen vyžít. Nakonec, zvyšující ceny jsou sice velkou nepříjemností, ale pokud má člověk pořád svůj příjem, má se o co opřít.

Jenže právě to je teď v ohrožení. Dlouhé období, kdy v České republice prakticky neexistovala nezaměstnanost, podle všeho končí a už příští rok zažijeme poměrně značný nárůst propouštění. Podle průzkumů ho vážně zvažuje řada velkých firem a i samotní lidé se bojí o svou finanční situaci. Dle Českého statistického úřadu dokonce nejvíce od roku 2009, tedy velké finanční krize.

Ztráta práce přitom může být pro mnohé v této už tak složité době doslova poslední ranou. Podle ekonomů se však velkému propouštění už prakticky nemůžeme vyhnout. Jak říká Lukáš Kovanda, firmy budou muset rušit pracovní místa právě kvůli současné drahotě. Některé společnosti potom kvůli tomu, že nebudou schopny platit účty za energie, skončí úplně.

Foto: Shutterstock

Bude se to nabalovat

Bohužel tak vzniká nebezpečný kruh, ve kterém jedna věc podporuje druhou. Jakmile totiž lidé začnou přicházet o práci, propadne se ekonomika a tíha dopadne i na ty firmy, které byly do té doby zdravé. Přijdou totiž o odbyt a také ony budou muset začít propouštět. Nepůjde tak o izolovaný jev, ale záležitost napříč ekonomikou. Proto z něj panují takové obavy, může totiž zadělat na skutečně hlubokou a dlouhou krizi.

Jak se zdá, ve složité situaci si ještě nějakou dobu pobudeme, přičemž bude záležet i na těžko ovlivnitelných okolnostech, zda se jí podaří nějakým způsobem vyřešit.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Václav
Václav
11 měsíců

Já bych vyměnil celou vládu a bylo by po krizi.

Michal
Michal
1 rok

A na to přišli až teď???

Staňa
Staňa
1 rok

Až to začne dejte vědět já se přidám

Josef
Josef
1 rok

NEEXISTOVALA NEZAMĚSTNANOST?
Co to je za blbost 🤣🤣🤣
Myslím, že tento článek mě zcela přesvědčil o tom, že nás akorát straší.

Jana
Jana
1 rok

Konečně by chtělo aby lidem došlo že nás vláda sistematycky likviduje dyť tim to stylem budeme v jeskyních nato tata

Jana
Jana
1 rok

Konec

Pavla
Pavla
1 rok

Vyřešit se to nedá to by jsme museli mít úplně jinou vládu

Lenka
Lenka
1 rok
Reply to  Pavla

To teda nevím jakou

ivosna1
ivosna1
1 rok
Reply to  Lenka

Opravdu pravicovou, ne tuhle bandu, co ničemu nerozumí… ale nemůže to být ani ANO, ta devastaci státu začla a nebude se chovat jinak…