Na Čechy se valí něco mnohem horšího než zdražování. To už nedáme, volají

Minulý rok se nesl ve jménu naprosto bezprecedentního zdražování úplně všeho. Popravdě, takový cenový skok si nedokázal představit vůbec nikdo, obzvlášť v dosud velmi stabilní české ekonomice, která měla ještě relativně nedávno opačný problém a bojovala proti deflaci, tedy možnému snižování cen.

Nevyhneme se tomu

Dnes už ale žijeme v jiné ekonomické realitě a podle řady ekonomů se budeme muset naučit s vyšší inflací nějakým způsobem fungovat. Jde o důsledek mnohaleté uvolněné hospodářské i měnové politiky, která se nedá změnit za rok nebo dva. Musíme se o to ale snažit, a to zvyšováním úrokových sazeb. To však nutně přivodí recesi a spolu s ní vzroste nezaměstnanost.

To je podle Českého statistického úřadu něco, čeho se Češi opravdu hodně obávají. Podle nedávného šetření rychle roste počet lidí, kteří se bojí toho, že přijdou o práci. Atmosféra ve společnosti je v tomto ohledu ještě horší než v roce 2009, kdy se k nám valila velká finanční krize.

Obavám domácností dávají částečně za pravdu firmy, které skutečně chystají propouštění. Zvažuje ho přibližně čtvrtina z nich, přičemž v případě zhoršení ekonomické situace se toto číslo může rychle navýšit. Pak se uplatní efekt sněhové koule, kdy propouštění lidé přestanou utrácet, což vytvoří tlak na do té doby zdravé společnosti, které rovněž budou muset redukovat zaměstnanecké stavy. Podle ekonoma Lukáš Kovandy je nárůst nezaměstnanosti nevyhnutelný.

Foto: Shutterstock

Propouštění může být prospěšné

Není divu, že se lidé propouštění tak moc obávají. Samotné zdražování je sice nepříjemné, ale pokud si člověk či rodina udrží svůj příjem, mohou se s ním přeci jen nějakým způsobem vypořádat, například nastavením úsporných opatření v rámci rodinného rozpočtu. Pokud ale o příjem přijdete zcela, jen tak si neporadíte.

Na druhou stranu, ekonomové přiznávají, že současný stav české nezaměstnanosti je až nezdravě nízký. Podle nich na trhu stále působí firmy díky levným penězům, které by jinak neměly šanci. Ty potom odsávají a zdražují zaměstnance těm ostatním, což také není dobře. Pakliže by nezdravé firmy začaly krachovat a na trh uvolnily své pracovníky, mohla by se ekonomika znovu nadechnout.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments