Na Čechy se valí strašná věc. Je to mnohem horší než zdražování. Tohle nedáme, už to začíná

Jsou období v historii, kdy se neděje zdánlivě téměř nic. Lidé to tak sice nevnímají a řeší nejrůznější dílčí problémy i tak. Jak moc dobře si žili, si ale uvědomí až tehdy, když o to přijdou a přijde nějaká pohroma. A ty často nezůstávají osamoceny. Jak vidíme v současné době, když se to pokazí, tak pořádně. Máme tu sled obrovských problémů v krátkém čase a podle všeho ještě nějaké přijdou.

Lidé bez práce

Právě skutečnost, že jsou tyto výzvy tak moc natěsnané, vede v případě mnohých k často těžko řešitelným až neřešitelným situacím. Ačkoliv se zdálo, že s masivním zdražováním se jen těžko vyrovnáme, nakonec se to většině povedlo a zdálo se, že to nejhorší už je skutečně za námi. Lidé přizpůsobili své nákupní návyky, našli si alternativy, naučili se šetřit atd.

V této době jsme mohli těžit ze značné robustnosti českého pracovního trhu, který už prakticky deset let nezná nezaměstnanost. Jednoduše tu dlouho platilo, že kdo chce práci, ten si ji najde a také za ni dostane náležitě zaplaceno. Platy vytrvale rostly a lidé si vybudovali své stabilní příjmy. O ně se mohli opřít i v době citelného zdražování. Když je z čeho brát, vždy se dá nějak přizpůsobit.

Ale právě tato jistota teď podle všeho končí. V ekonomickém cyklu se mimo jiné střídá období vysoké a nízké nezaměstnanosti. Bylo by bláhové očekávat, že dostatek práce tu bude pořád, obzvlášť když ekonomika už několik měsíců směřuje do recese, a to nejen u nás, ale prakticky v celém světě.

Zatím to nemusí být příliš cítit, ale první společnosti už skutečně propouštějí. Další končí úplně, protože současnou situaci jednoduše nezvládly. Podle průzkumu se potom k propouštění chystá čtvrtina firem, což už je značné číslo, které se na nezaměstnanosti jednoznačně podepíše.

Foto: Shutterstock

Bude hůř a hůř

Cítí to i samotní lidé. Podle Českého statistického úřadu se o svou finanční situaci bojí nejvíce lidí od roku 2009, tedy od velké finanční krize. Tehdy byla nezaměstnanost kolem deseti procent.

Jak říkají ekonomové, o propouštění už je v podstatě rozhodnuto. Je to důsledek jevů, které už se staly před několika měsíci, a přestože ekonomika běží určitým samospádem, nakonec se projeví. Podle ekonoma Lukáše Kovandy budou firmy rušit pozice především kvůli drahotě. Řada z nich nebude schopna své výrobky za vysoké ceny prodat. Další budou muset šetřit, protože jim vzrostou náklady na energie, které hradit musí.

Vždy trvá dlouho, než se v ekonomice něco tímto způsobem rozbije. Jenže pak to bohužel jede velkou silou, protože to má i efekt nabalování. Pokud některé firmy začnou propouštět, neznamená to jen, že ti konkrétní lidé ztratí práci. Oni přijdou také o kupní sílu, což pocítí další společnosti, po jejichž zboží klesne poptávka. A tak i ony budou muset někoho propustit. A tak dále.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Eca
Eca
1 rok

Zajímalo by mně, co na tohle všechno říká vláda. Já si pořád říkám nějak bylo, nějak bude. Pamatuji dobu, kdy jsem nemohla najit práci, měla jsem malého syna a zrovna ta krize. Myslím si, že český člověk je vynalézavý a na něco přijde. Není tak hrozně, aby nebylo ještě hůř

Daduna
Daduna
1 rok

Hlavní je udržovat paniku, že?…sice všude slyším, jak lidi nemají na chleba, ale před nákupními centry jsou parkoviště pořád plná…tak buď platí, že co Čech to blbec, protože nemyslí na zadní vrátka, utrácí dokud má a nebo je to opět jenom strašení, protože nejlépe se ovládají ti, co se bojí…viz covidová “apokalipsa”..

Last edited 1 rok by Daduna
Michal
Michal
1 rok

Už to začíná slyším asi po 1000 a co se chystá zřejmě nic někdo chce jen na sebe upozorňovat.

David
David
1 rok

Neznám negativnější plátek, než je tento. Ty titulky, to je strašný bizar 😃😃😃 Všichni tady umřeme!!!! 😂

Last edited 1 rok by David
Alexandra
Alexandra
1 rok
Reply to  David

No to je pravda,že všichni umřeme Ale do té doby z nás vysosají všechno.

Ady
Ady
1 rok
Reply to  Alexandra

Však do hrobu nazí a už aj bez rakve bo je drahá, ale nabízí se i alternativy jako treba zpopelnení na zahradě (jestli ještě nějakou máte) a rozptýlit

Pavel
Pavel
1 rok

Lidé jsou nepoučitelní, do bídy je přivádí neumětelská a zrádcovská politika vlády Fialy a přesto lidé zase volili provařené politické hochštaplery typu Vystrčila, tedy předáky partají, které tvoří vládu Fialy. Lidé pořád volí škůdce a sabotéry, tak ať si nestěžují. Sami svojí nesmyslnou a hloupou volbou přivádějí na sebe neštěstí.

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Pavel

Màte pravdu. Rozdíl je v tom,že tentokràt je v ohrožení existence našeho samostatného stàtu K tomu to fiala úmyslně směruje.

Tomas
Tomas
1 rok
Reply to  Pavel

Kdo tě platí,Sasku?

Vladimír
Vladimír
1 rok
Reply to  Pavel

Jasný.Pokud se jich nezbavíme bude čim dál hůř….

Toscana
Toscana
1 rok
Reply to  Vladimír

Samo. Fiala apod může za válku na Ukrajině, Za hlad v Africe, za zemětřesení a výbuch sopky v ruSSku. Za to, že je estébák Babiš trestně stíhaný. Když jste tak chytrý, tak si dojeďte pro levný plyn do russka. Nord streamy nacisti z ruSSka zničili. Nebo co vlastně chcete?

Daduna
Daduna
1 rok
Reply to  Toscana

Fiala samozřejmě nemůže za to, co se děje, ale buďte spravedlivý a uznejte, že naše vláda neustále čeká na to, co vymyslí v Bruselu, sami nepřijdou s ničím, co by našemu státu pomohlo vyhrabat se z těch sra**ek…a pořád nechápu ty naivky, co si myslí, že půl Evropy nebere levnější plyn z Ruska, raději než ten drahý kapalný z USA… my nakupujeme od Němců, a kde oni ten plyn berou?… a řeči, že Rusko položí, když nebudeme brát plyn od nich jsou nesmysly, jediný kdo na tomto tratí, je zase jen Evropa… tak prosím nepodléhejte propagandě naší vlády a používejte… Číst vice »

Last edited 1 rok by Daduna
Luboš
Luboš
1 rok
Reply to  Toscana

Pane Petře Fialo, neskrývejte se za jménem někoho jiného. Samozřejmě, že jste vinen. Váš plán byl dostat se ke korytům a nic víc. Myslel jste si, že covid skončí a že bude stačit, když budete jenom chrochtat u koryt. Všechno nějak poběží samo. Ale to jste se spletl. Vy sám neumíte nic a abyste vynikl, sestavil jste vládu z ještě větších hlupáků, než jste sám. Ale platíme a zaplatíme to my.

Luboš
Luboš
1 rok
Reply to  Pavel

No, nemáte tak úplně oravdu. Jenom někteří lidé volí tyto exoty. A protože těchto voličů je málo, změnil se volební zákon. Přesněji komunista Pavel Rychetský se postaral. Nebýt toho, dopadly by volby nejspíše tak, že KDU, STAN a TOP09 by skončily mimo, spolu s dalšími stranami, které jsou pod 5%, Piráti a ODS by dali dohromady maximálně 25% a byly dál v opozici už třetí volební období.