Na Čechy se žene finanční pohroma, jaká tu ještě nebyla. Prasklo to, lidé poletí na dlažbu

Vypadá to bledě s českou ekonomikou. Tak by se asi dala zhodnotit poslední čísla, která z někdejšího dobře nastartovaného motoru přicházejí. Pár let nejrůznějších krizí způsobilo, že se tuzemská ekonomika krčí na samotném chvostu v celé Evropě, pokud jde o její růst.

Banky to nevidí dobře

Vždyť se dosud jako jediná nedokázala navrátit ani k úrovni, které dosahovala v roce 2019, tedy před čtyřmi lety. Optimisté prohlašovali, že toho konečně dosáhneme letos. Jenže to se již zcela určitě nestane a je otázkou, zda se to vůbec povede příští rok. To už se bude psát letopočet 2024 a za velký úspěch místního hospodářství bude považováno to, že dosáhneme stavu, který už jsme tu jednou měli před pěti lety. To není zrovna pozitivní, že?

Navíc s vědomím toho, že za těch pět let enormně vzrostly ceny všeho, a to přibližně o nějakých 35 %. Za vše tedy platíme o více než třetinu více, avšak naše produktivita poklesla. Přesně na to upozorňovaly nedávné analýzy renomovaných bankovních domů Nomura a Goldman Sachs, když České republice věštily měnovou krizi.

A ačkoliv to místní ekonomové unisono odmítli, pokud se podíváte na skutečný stav věcí, zjistíte, že je to naprosto neutěšené. Přidejte si k tomu skutečnost, že se každoročně zadlužíme o dalších 300 miliard, a to navzdory konsolidačním balíčkům, které ekonomiku opět utlumí, a máme tu pořádně nedobrý koktejl. V takovém prostředí by se nikdo nemohl divit tomu, kdyby se měna propadla o desítky procent. Investoři by v korunu jednoduše ztratili důvěru.

Foto: Shutterstock

Neočekávaná čísla

Poslední čísla z Českého statistického úřadu o výkonnosti české ekonomiky jsou přitom opravdu děsivá. Oproti loňskému, již tak slabému roku, jsme ve druhém čtvrtletí klesli o dalších 0,6 %. Nejenže se tedy roku 2019 nepřibližujeme, my se navíc vzdalujeme.

Čtěte také: Zahraniční banka varovala Čechy. Seběhne se tu hrozná věc. Tohle už nedáme

Špatná výkonnost ekonomiky je přitom dána kombinací faktorů. Poptávka domácností je nadále slabá, i když opatrně roste, ovšem velké obavy budí mizerná zahraniční poptávka po našich produktech. Některé firmy, jako například Wienerberger, již uzavírají své závody kvůli nedostatečnému odbytu, a další to zvažují. Do mixu místních problémů se tak brzy přidá ještě sílící nezaměstnanost. A to už skutečně nebude legrace…

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
8 měsíců

Co jste chtěli to máte. Kdo volil tyhle blby, měl by dávat desítek z platu. Ne my, kteří tyhle ekonomické a probruselské idioty nevolil.

Voki
Voki
8 měsíců

Přesně si myslím totéž!

Karel
Karel
8 měsíců

Něco se musí stát takhle to už nejde!! Vláda rozdává kde může a naše malá zem je doslova a do písmene V prdeli!!!!! Pro všechny máme otevřenou náruč a nám Čechům zůstane co jen bída a oči pro pláč.Proč bojujeme za ostatní a na naše serem topíme je v dluzích a nejistotě!Vždyť u nás se má lépe cizinec než domácí.Je mi z toho
na blití .jak naše vláda hospodaří.Pan Fiala s těmi svými kunčafty to pěkně vedou to vám teda řeknu!!!!!!!

Josef
Josef
8 měsíců

Tak ať vláda začne něco dělat a nemá a nepřemýšlí o píčovinách

Pepa
Pepa
8 měsíců

Vláda na nezaměstnanosti usilovně pracuje, co začala vládnout. Postupně již roste.

Josef
Josef
8 měsíců
Reply to  Pepa

Tak maximálně jejich kontra rostou

Poručík Kladívko
Poručík Kladívko
8 měsíců

Pořád dokola, to víme že 6kolka nás vede do záhuby. Diletanti amatéři seskupení a zaprodání Bruselu a Ukrajině. Připadá mi to jak výprodej před krachem.

Pepa
Pepa
8 měsíců

Ten výprodej před krachem je přesný👍.

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
8 měsíců

👍