Zahraniční banka varovala Čechy. Seběhne se tu hrozná věc. Tohle už nedáme

Ze všech koutů se na nás valí nepříjemné zprávy o tom, jaká bude naše blízká budoucnost. Očekává se propouštění v rámci přicházející ekonomické recese, do toho další zdražování všeho možného a ještě je tu teď riziko bankovního sektoru, které nám tedy opravdu chybělo.

Tohle nám hrozí

Objevují se také zprávy o tom, že Česká republika se ještě jako jediná z celé Evropské unie nedostala na předpandemickou úroveň, což je značně znepokojivé. Do toho tu máme rekordní zadlužování státu, které se nějak nedaří řešit, a když se o to ministři pokoušejí, končí to leda tak zvyšováním daní.

Není vlastně divu, že Českou republiku před časem varovala renomovaná zahraniční banka Nomura s tím, že to tady nevypadá vůbec dobře a že by to také klidně mohlo skončit měnovou krizí. Tedy velmi citelným oslabením koruny, což by lidem znehodnotilo úspory vzhledem k ostatním měnám a ještě více posílilo inflační tlaky, protože spoustu věcí zkrátka dovážíme z ciziny.

V této analýze se přitom ocitáme mezi skutečnými odpadlíky a ekonomickými potížisty, jako je například Turecko, kde se měna propadá setrvale už roky a inflace tam dosahuje sta procent, ale také Egypt nebo Srí Lanka. To zkrátka nejsou země, s nimiž bychom měli být v jednom balíku, jenže z hlediska rizik pro měnu jsme se tam ocitli.

Foto: Shutterstock

Špatně rozdané karty

Ačkoliv tuzemští ekonomové se nedomnívají, že bychom na tom byli až tak špatně, pohled zvenčí má zkrátka určitou váhu, obzvlášť když Nomura už několik takových problémů dokázala předpovědět.

Navíc tu skutečně vzniká ideální podhoubí pro měnovou krizi. Zdá se, že se nám tu usídlila vysoká inflace, proti které Česká národní banka už přestala bojovat, protože se domnívá, že to není zapotřebí. Jenže jinde už klesá citelněji, a to se bude reflektovat i v rámci měnových kurzů. Do toho je tu ještě deficit obchodní bilance, na který tuzemská ekonomika není vůbec zvyklá a navíc stavěná.

Pořádně přitom dostává zabrat i nejvýznamnější tuzemský průmyslový sektor, kterým je ten automobilový. Na něj se chystají obrovské změny a nové regulace, přičemž zástupci Škody Auto už varovali, že to může vést k propouštění a omezování či přesouvání výroby.

Zkrátka a dobře, nevypadá to tu úplně nejlépe. A i když to nakonec neskončí třeba drtivou měnovou krizí, měli bychom to brát jako varování a něco s tím začít neprodleně dělat.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments