Na cholesterol má vliv i to, co byste čekali nejméně. Obyčejná minerálka může být problém

Pití čisté vody má blahodárné účinky na organismus. Co ale voda sycená bublinkami? Pomáhá, nebo je rizikem? Prozradíme vám pravidla pití sycené vody.

Sycené vody a šťávy s bublinkami

V polovině osmnáctého století přišli chemici s vynálezem sodové vody. Smísili vodu s plynným oxidem uhličitým a vznikly tolik oblíbené bublinky v nápojích. Ačkoliv se ve vodě nevyskytuje žádný sodík, termín sodovka se mezi konzumenty rychle vžil.

Velmi rychle si proces sycení vody našel cestu k průmyslovému zpracování limonád i k domácí výrobě s použitím nejrůznějších domácích sytících zařízení.

Bublinky přinášejí více svěžesti, příjemně lechtají na jazyku a údajně pomáhají i od trávicích potíží.

Voda s bublinkami napomáhá trávení

Pravidelné pití běžné vody obohacené o bublinky pomáhá trávicímu systému. Voda s bublinkami nám více chutná, proto si jí dopřejeme častěji. Bublinky pomáhají hned dvakrát. Díky nim vypijeme vody více a zároveň ulevují od nepříjemné zácpy.

Sycená voda do dietního režimu

Pití sycené vody se doporučuje během redukčních diet. Pravidelné pití většího množství sycené vody mírní chuť k jídlu a vytváří iluzi plného žaludku.

Foto: Shutterstock

Rizika pití sycené vody

Sycená voda představuje riziko pro zubní sklovinu, zuby jsou citlivější a mnohem rychleji se kazí. Dalším rizikem je syndrom hyperaktivního močového měchýře. Osoby mají neustále nutkání jít na toaletu, ačkoliv objem tekutin v měchýři je minimální.

Pozor na sycené vody z obchodních řetězců

U řady průmyslově vyráběných sycených vod byla zjištěna přítomnost chemikálie PFAS. Jedná se o perfluorované a polyfluorované látky, které jsou odolné vůči rozkladu. V organizmu zůstávají dlouhodobě, jejich nadbytek způsobuje nádorová onemocnění, vyšší cholesterol, reprodukční problémy, narušení imunitního systému a ohrožuje správné fungování štítné žlázy.

Pokud si chcete dopřát sycenou vodu, vsaďte na doma připravenou a nekonzumujte více než 0,5 l sycené vody denně. Zbývající část pitného režimu by měla vyplnit běžná voda z vodovodu.

Foto: Shutterstock, zdroj: LiveStrong.com

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments