Skoncujte s oteklými nohami a kotníky jednou provždy. Zařaďte čtyři běžné potraviny do svého jídelníčku

Pokud nechcete, aby vám v teplém počasí natékaly nohy, máme pro vás několik tipů, jak tomu zabránit. Zkuste ochladit dolní končetiny, podpořit špatnou cirkulaci a vrátit tekutinu do krevních cév. Určitě zařaďte tyto 4 potraviny do svého jídelníčku.  

Jakmile vyjde letní slunce a teplota se vyšplhá notně vysoko, naše nohy a kotníky začínají často otékat. Naše prsty, nárty, kotníky, lýtka a často celé dolní končetiny nejsou skryté pod oblečením a mohou se po dlouhé zimě vyhřívat na letním slunci. Se sluncem však přichází teplo a s ním často i otok našich kotníků a nohou. Dr. Stuart Snyder a Dr. Sara Sharma z Maple Springs Foot Center, LLC sdíleli nejlepší tipy, jak se vypořádat s otoky nohou, jak se píše na drstuartsnyder.com.

Zařaďte tyto 4 potraviny

Některé potraviny jsou přírodní diuretika a poskytují úlevu od zadržování tekutin. Mezi ně patří listová zelenina, jako je špenát a salát, chřest, zelené fazolky, dýně, cibule, ale i ananas či citrony. Doplňte více vápníku a vitamínu D pro silné kosti i omega-3 tuky omezující vznik zánětu. Vsaďte na tyto potraviny:

  • mléčné výrobky nebo obohacené mléčné alternativy jako mandlové, sójové nebo kokosové mléko
  • listová zelená zelenina, jako je špenát, kapusta a zelí
  • tučné ryby jako losos, lněná semínka, vlašské ořechy, sója, tofu, květák, růžičková kapusta
  • celozrnné výrobky, jako je pečivo, rýže či těstoviny a omezte příjem cukru
Foto: Shutterstock

Pijte hodně vody a omezte příjem soli

Příliš mnoho soli přispívá k bobtnání a otokům, takže pijte více čisté a neperlivé vody, ať sůl odplavíte a snížíte množství soli ve vašem systému.

Vyhněte se teplu i horké sprše

Pokud nemusíte, nechoďte do horka a na slunce. Zůstaňte ve stínu nebo v chladných či klimatizovaných místnostech, kdykoli je to možné. Vyhněte se také příliš horké sprše nebo koupeli a saunám, protože mohou otok ještě zhoršit.

Zvedněte nohy výš než je vaše srdce

Gravitace sice běžně není naším přítelem, ale pokud jde o otoky, zkuste alespoň na chvíli zrušit její účinek na dolní končetiny tím, že zvednete nohy výše než je vaše srdce tak často, jak můžete. Lehněte si a opřete je třeba na chvíli o stěnu.

Zůstaňte aktivní

Mírné cvičení, jako je plavání, chůze, jóga či pilates pomáhá zlepšit krevní oběh a znovu nahromadit tekutinu do krevních cév. Zkuste cvičit v chladnějších částech dne, nejlépe v podvečer nebo ráno.

Foto: Shutterstock

Komprese chodidel, kotníků a nohou

Kompresní ponožky a podpůrné punčochy vám pomohou vyhnout se otokům díky poskytnutí správného tlaku na zmenšení rozšířených žil, posílení krevního oběhu a zabránění shromažďování tekutin v kotnících, chodidlech i lýtcích.

Vyhněte se dlouhému sezení i stání

Při sedavém zaměstnání, dlouhém stání a dlouhodobé nehybnosti pravidelně choďte, abyste si ulevili od nepohodlí, otoků a bolestí, rozproudili krev a tekutinu dostali opět nahoru.

Obklady a koupele

Zmírnit otoky můžete přiložením ledu v tkanině v podobě obkladů na oteklá místa, nebo zabalením kotníků a chodidel do vlhkých ručníků. K ochlazení chodidel a kotníků také dojde pomocí koupelí s epsomskou solí.

Foto: Shutterstock, zdroj: drstuartsnyder.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miloslav
Miloslav
2 let

A nakonec, když nic nepomůže Vám zakážou bůček.

Miloslav
Miloslav
2 let
Reply to  Miloslav

DOPLŇJI: Já tyhle doporučený potraviny konzumuji protlačené přes prase.

Ilonagackova@email.cz
Ilonagackova@email.cz
2 let

Co mám dělat když jsem na vozíčku?

Mírek Kalousek
Mírek Kalousek
2 let

Ty čtyři potravinové položky nemají vliv takřka vůbec žádný, tedy krom obecné diatetické prospěšnosti. Sůl omezovat jen v závislosti na teplotě, protože vyloučit sůl a potit se, to se celkem spolehlivě rovná křečím. Snad jediná opravdu užitečná potravina, pohanka, autorčině bystrému oku unikla.. asi že Rusko. Než se někdo nadechne ke kritice mého komentáře, pak vězte, že jsem a) chemik a b) pokročilý nositel otoků s nohami sešněrovanými až ke kolenům. Jistěže s detralexem pohanka potřeba není, ale pokud někdo píše o úpravě jídelníčku, pak zrovna pohanka je na prvním místě.. a to nikoliv do kaše svařená, nýbrž jen spařená… Číst vice »

hmm
hmm
2 let

Keď to začneš študovať poriadne, zistíš, že pohánka má rutín len v listoch a tie neješ, čiže sa s tou nechutnou plodinou napchávaš úplne zbytočne🙂.
Daj si radšej každý deň papriku, tá ho má zaručene hodne a navyše spolu s vitamínom C a ten je nevyhnutný pre to, aby rutín pôsobil tak, ako potrebuješ, nehovoriac o tom, že Céčko stimuluje aj syntézu kolagénu a z neho sú tvoje nepružné cievy(žily).

hmm
hmm
2 let

Ozaj a keď už ješ detralex, skús si na nete pohľadať devenal- je to presne to isté aj v rovnakej koncentrácii, len od iného výrobcu(tuším že Chorvátskeho) a je o polovicu lacnejší🙂