Na houby nemusíte do lesa. S tímto fíglem vám porostou doma, je to hit internetu

Sbírání hub mají lidé spojené s dlouhými vycházkami po lese. Jsou v přírodě a mohou hledat své oblíbené druhy. Jde o příjemný Relax, ale s nejistým výsledkem. Je ale ještě jedna možnost, jak získat chutné houby, a přitom zůstat v pohodlí domova. Zkuste si je vypěstovat.

Žampionům se bude dařit i doma ve sklepě

Velmi snadno si doma vypěstujete například žampiony. Úrodu získáte snadno, potřebujete jen několik věcí – velký pytel a substrát naočkovaný podhoubím. Nesmí být nahnilý, pak vám žádnou úrodu nepřinesl. Důležitá je i volba místa, kde budete houby pěstovat. Žampiony potřebují chlad a vyšší vlhkost. Ideál je sklep, ale využít se dá i jiná chladnější místnost. Pak už stačí jen udržovat vlhkost a brzy se objeví první houby.

Pěstování žampionů v bedýnkách

 Kromě pytlů můžete využít i bedýnky. Jde o praktičtější variantu. Jen pozor na okolní teplotu, která by měla být 18–23 stupňů. Bedýnky nenechávejte na zemi, ale naskládejte do police nebo podložte. Není důležité, zda budou ve tmě nebo na světle – měly by se vydařit v obou případech. Pokud budou mít kvalitní substrát a dostatečnou vlhkost, měly by se první žampiony objevit po 10 týdnech.

Foto: Shutterstock

Vyzkoušejte žampionovou zahrádku

Snadno se vám podaří vypěstovat si vlastní houby, když využijete již předpřipravenou žampionovou zahrádku. Jde o substrát, který již obsahuje vše, co potřebujete, je naočkovaný podhoubím a zároveň je plný živin, které jsou pro podhoubí potřebné. Spodní část zahrádky stačí naříznout, a dál se nemusíte téměř o nic starat.

Po dvou týdnech můžete zasypat krycí zeminou a odříznout fólii. Krycí zemina by měla být stále vlhká, a jakmile podhoubí proroste, přeneste vše na chladnější stanoviště – teplotní kontrast vyvolá růst plodnic a za deset dní se můžete těšit na první sklizeň. Růstový cyklus se bude ještě několikrát opakovat, a zhruba po dvou měsících můžete substrát použít například jako hnojivo na zeleninu.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments