Na hrob nikdy nedávejte tyto květiny. Jinak budete mít velkou ostudu

Úcta k předkům a časté vzpomínání na bližní, kteří nás již opustili, patří k naší civilizaci a k našemu prožívání světa. Zajít jednou za čas na hřbitov a pečovat o pomníky našich rodinných příslušníků či přátel se zdá samozřejmostí. Existují však horší a lepší způsoby, jak tak činit.

Uklizený hrob

Na hrob vlastně ani nemusíte dávat žádné květiny či svíčky – stačí, když je čistý a uklizený. Především na tom se totiž nejvíc pozná, jestli chodíte na hřbitov pravidelně a jestli o hroby svých bližních pečujete. Umýt kámen, vyplet a urovnat hlínu, vyleštit či nechat opravit desku s připomínkou těch, kteří v hrobe odpočívají, to je naprostý základ.

Sáhnout po umělých květinách?

Především v zimních měsících můžete na hrobech často vidět umělé květiny. Je to praktické, neboť běžné květiny vám okamžitě pomrznou či se stanou obětí jiných rozmarů počasí. Umělé květiny jsou však často neestetické a navíc venkovní prostředí nesvědčí ani jim.

Když už se tedy rozhodnete po plastových ozdobách sáhnout, dodržujte tři základní pravidla.

1) Dávejte je na hrob jen v pozdním podzimu a zimě, v ostatních obdobích zvolte raději čerstvé květiny.

2) Umělé květiny nechávejte na hrobě jen jednu sezónu. Později už jsou obvykle nevzhledné.

3) Při zdobení plastovými květinami buďte umírnění. Tady platí, že méně je více.

Foto: Shutterstock

Nejlepší jsou sezónní rostliny

Jestliže na hřbitov chodíte pravidelně, je skvělé volit jako ozdobu hrobu sezónní rostliny. Nemusíte za ně utrácet jmění, stačí natrhat na louce luční kvítí nebo vytvořit vkusnou výzdobu z rozkvetlých větví.

Na podzim je potom vhodné sáhnout po odolnějších rostlinách, třeba vřesech, jehličnatých větvích, šiškách a podobně, které vydrží i zhoršené počasí. Také se v poslední čtvrtině roku hodí spíše tlumené barvy rostlin, na jaře můžete klidně vybrat i nějaké barevnější a výraznější.

Foto: Shutterstock, zdroj: Floweranchor, joincake

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments