Ze žaluzií setřu prach prakticky okamžitě. Je na to speciální gryf, který usnadní práci

Jedním z těch méně viditelných, ale důležitých míst k udržování čistoty, co se týká našeho domova, jsou žaluzie. Nabízí nám ochranu před slunečními paprsky, pomáhají regulovat teplotu a zajišťují nám soukromí. Aby však byly co nejefektivnější, je důležité je pravidelně čistit.

Důležitost pravidelného čištění

Bez ohledu na to, zda jsou vaše žaluzie nové nebo staré, pravidelná údržba je nezbytná. Stejně jako myjete okna, i žaluzie potřebují trochu pozornosti. Prach a pyl, které se usazují na lamelách, mohou mít nepříznivý dopad na kvalitu vzduchu v místnosti a mohou vést k zdravotním komplikacím, zejména u lidí trpících alergiemi. Z tohoto důvodu by mělo být čištění žaluzií na vašem seznamu úklidových úkolů.

Začněte jednoduchým otřením

Pokud se žaluziím pravidelně věnujete, je možné, že budete potřebovat pouze suchý hadřík pro rychlé otření. Nezapomeňte však na vysavač s regulovatelným sacím výkonem, který se může hodit pro snadné odsátí prachu.

Využijte metodu otírání naplocho

Rychlý a jednoduchý způsob, jak se zbavit nežádoucího prachu, je otírání žaluzií naplocho. Stačí sklopit lamely a otírat po směru jejich sklonu. Poté lamely otočte na druhou stranu a opakujte. Přesto, že je tato metoda rychlá, možná nebudete schopni odstranit všechnu nečistotu, zejména pokud jsou vaše žaluzie silně znečištěné.

Foto: Shutterstock

Jak se vypořádat se silným znečištěním

Pokud máte co do činění s velmi špinavými žaluziemi, může být zapotřebí více než jen otření naplocho. Připravte si vlhký hadřík a čistící prostředek (nebo ocet) a očistěte každou lamelu zvlášť. Ačkoli je tento proces náročnější na čas, výsledek bude stát za to.

Pokud je znečištění opravdu silné, můžete zvážit demontáž žaluzií a jejich propláchnutí. Připravte si směs octa a prostředku na mytí nádobí, nastříkejte ji na žaluzie, nechte chvíli působit a pak opláchněte. Parní čistič je také skvělá volba, pokud ho máte k dispozici – dokáže odstranit nejen prach a špínu, ale také zbytky mastnoty.

Foto: Shutterstock, zdroj: Architecturaldigest, GoodHouseKeeping

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments