Na tomto místě na obličeji si nikdy nemačkejte akné či vyrážku, varují lékaři. Může to skončit smrtí

Světová média obletěl případ muže, který utrpěl téměř smrtelné následky po tom, co si vymačkával akné v oblasti mezi rty a nosem. Tato oblast je známá také jako “trojúhelník smrti”. Začátkem tohoto roku postihla tato komplikace jiného muže. Proto lékaři varují, abyste tuto oblast tváře nijak netraumatizovali.

Trojúhelník smrti skutečně existuje

Na tváři jsem měl pupínek. Snadno jsem ho stiskl. Už dříve jsem si ho mačkal, protože mě svědil a bolel. Tentokrát to ale bylo jiné,” uvedl 47letý muž z Číny, který si říká Tang. Akné se bohužel nacházelo přesně v oblasti, které se říká trojúhelník smrti. Ten se táhne od špičky nosu k oběma stranám rtů a vyrážka v něm může způsobit velké problémy. Pokud ji totiž stlačíte, může dojít k tomu, že krev začne proudit zpět do lebky a způsobit infekci uvnitř lebeční dutiny, kde se nachází také mozek.

Nemusí se to ale projevit hned. Tanha celé dva týdny po vytlačení pupínku trápila bolest hlavy. Kvůli lézím a otoku na mozku musel být nakonec hospitalizován. V době přijetí do nemocnice byl při vědomí, ale jeho reakce se zpomalily a tělesná teplota zvýšila na 39,3 stupňů. Vyšetření následně odhalilo, že trpí intrakraniální infekcí, mnohačetnými mozkovými abcesy a nahromaděním hnisu v mozku. Tato oblast byla tak silně zasažená, že stav pacienta byl označen za kritický.

Foto: Shutterstock

Infekce se může rozšířit do mozku

Lékařka, která se případem zaobírala, varovala každého před vymačkáváním pupínků v těchto místech. “Krevní oběh ve tváři je velmi silný a křižující se cévy se nacházejí ve tvářových svalech. Když se svaly stáhnou, krev může proudit zpět do lebky. Pokud se na tváři vyskytne infekce, obzvlášť když se v oblasti od obou koutků úst až ke kořenu nosu rozvine vřídek, nesmíte ho mačkat rukama. Bakterie se totiž mohou rozšířit do cévních dutin v lebce a mohou způsobit mozkový absces,vysvětlila neuroložka Zhou Gaoyová z nemocnice ve městě Hunan.

Podobný případ se přitom v Číně stal už v lednu, kdy muž z východočínské provincie Tiang-su bojoval o život na JIPce poté, co si vymáčknul pupínek pod rty. Ošetřující lékař uvedl, že pacient měl infekci úst, která způsobila dvojitý zápal a následný kolaps plic.

Foto: Shutterstock, zdroj: Newsbeezer, Healthline

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
3,14č0
3,14č0
2 let

1 000 000krát?

Tomáš
Tomáš
2 let

tak to jsem asi tak stokrát mrtvej, protože sem z těchto míst mačkal uhry o sto šest 😉