Jak se projeví sklenice piva na těle po cvičení? Není nic lepšího

I ti, co pravidelně cvičí, si rádi vychutnají vychlazené pivo. Po kvalitním tréninku prospěje jejich tělu ještě více. Možná je čas jej vyměnit za proteinový nápoj.

Po cvičení sáhněte po vychlazeném pivu, jak je uvedeno na menshealth.com. Jeden výzkum se totiž zaměřil na spotřebu piva po vytrvalostním sportu. Podle výsledků je světlé pivo vhodnou pomůckou při regeneraci po cvičení a v některých aspektech dokonce stejně dobré jako voda. Přehled byl zveřejněn v časopise International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism.

Hlavní výhody piva po cvičení

Podle výzkumu může být pivo s obsahem méně než 4 % alkoholu, účinné jako skvělý hydratační nápoj po tréninku. Přidání sodíku do nealkoholického piva může zlepšit jeho rehydratační vlastnosti. Jakmile však překročíte obsah alkoholu a dáte si pivo s více než 4 % alkoholu, nebo si dáte více než 1 nebo 2 piva, jeho přínosy klesají, jak upozorňuje doktorant na univerzitě Old Dominion University a spoluautor recenze Jaison Wynne. Pak vám hrozí vyšší ztráta vody, snížený svalový přírůstek, méně optimální trénink a zvýšení tělesného tuku.

Foto: Shutterstock

Proč si dát pivo po tréninku

Brad Schoenfeld, PhD, vědecký poradce v oblasti cvičení pro zdraví mužů a docent na Lehman College tvrdí, že pivo obsahuje uhlohydráty a nižší množství sodíku, což voda nemá, což by mohlo být prospěšné po cvičení. Navíc je chutnější než voda. Pro zvýšení jeho účinků si dejte pivo s jídlem nebo jiným nealkoholickým nápojem. Když cvičíte, ztrácíte totiž i elektrolyty, nejen vodu. Jídlo může některé z nich nahradit. Pivo obsahuje polyfenoly, antioxidační a antivirové rostlinné sloučeniny, které posilují imunitní systém a sníží výskyt infekcí dýchacích cest, které se objevují po tréninku.

Kdy vás může pivo oslabit

Pokud pijete běžné pivo bez jídla nebo jiných tekutin, dáte si než 1 nebo 2 piva, diuretický účinek alkoholu odvede ještě více tekutin z těla, kterou jste se pokusili rehydratovat. Většina piv obsahuje polyfenoly ze sladu a chmele, studie zaměřená na pivo a polyfenoly se však zaměřila jen na nealkoholické pivo, protože může mít alkohol negativní vliv na výkon, obzvláště ve vyšším množství. Alkoholické pivo si nedávejte po tréninku denně. Střídejte to s nealkoholickým pivem, mlékem, sportovním nápojem i vodou. Hydratace je vždy klíčem k regeneraci.

Foto: Shutterstock, zdroje: International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, menshealth.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments