Na Ukrajině suší prádlo dvakrát rychleji. Důležitý je správný čas praní a výběr pokoje

Někdy se v životě dostaneme do situací, kdy potřebujeme, aby nám prádlo co nejrychleji uschnulo. Třeba když dítě počůrá nebo pozvrací povlečení nebo když se potřebujeme zabalit na last minute dovolenou. Existují možnosti, jak prádlo přimět uschnout co nejrychleji i v případě, že nemáte sušičku. Protože pokud ji máte, tak ji rozhodně využijte.

Pereme rychle, pereme chytře

Jestliže na prádlo spěcháme, zvolíme co nejkratší a nejúčinnější prací cyklus, ať máme maximálně do hodiny, nejlépe do půl hodiny vypráno. Jakmile pračka zapípá, neběžíme z ní prádlo vytáhnout, kdepak. Běžíme přidat ještě jeden odstřeďovací cyklus, abychom z pračky prádlo vytáhli co nejsušší. Vůbec skvělým zvykem je nastavit pračku na brzy ráno, po doprání jí ještě před odchodem do práce pověsit a večer už jen suché prádlo sesbírat.

Ruční doždímání

Můžete vyzkoušet také trik, který používaly naše maminky a babičky, když ještě právaly svetry a silonky hezky ručně ve vaně. Jakmile vyndáte prádlo z pračky, rozložte ho na ručník, do něj prádlo zarolujte a pořádně vyždímejte.

Teplo a vzduch

Prádlo rovnoměrně rozvěsíme na sušák, který umístíme pod, vedle nebo nad zdroj tepla. Zdrojem tepla může být slunce, radiátor nebo i kotel. Při rozvěšování prádla dbáme na to, aby měl každý kousek oblečení kolem sebe dostatek prostoru, protože když je na sebe namačkáme, uschnou pomaleji.

Tam, kde proudí vzduch, tam se prádlo suší snadno. Proto ho při pěkném počasí dáme sušit ven a v tom nepěkném poblíž otevřeného okna. Ideálně otevřeme okna ještě na protější straně bytu, a vytvoříme tak průvan. Pokud nic z výše uvedeného není možné, vypomůžeme si větrákem. Ten umístíme poblíž sušáku na prádlo a zapneme.

Kde doma (ne)sušit?

Abyste byli v sušení prádla co nejefektivnější, možná budete muset začít sušit v jiné místnosti, než ve které jste to dělali doposud. Větší koupelna v rodinném domě se zapnutým topením a otevřeným oknem může být skoro ideální, v té panelákové prádlo tak rychle neuschne. Raději se vyhněte sklepu, tam je příliš vlhko i samo o sobě. Nejlépe když vyberete dostatečně prostorný pokoj situovaný na jižní stranu.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments