Držitelé občanských průkazů musí v roce 2024 udělat důležitou věc, jinak prohloupí. V Česku se to dotkne všech

Bohužel platí, že v řadě faktorů je Česká republika doslova desítky let pozadu za vývojem, který vidíme v západních zemích. Je až smutné sledovat, jak upracovaně a pomalu se to mění k lepšímu. V tuzemsku jsou aktuálně s velkou parádou a také mnoha chybami zaváděny novinky, které v zahraničí mají třeba už od roku 2010.

Je třeba stáhnout a nahrát

Bavíme se tady o takzvané digitalizaci státu a možnosti občanů komunikovat se státním aparátem pomocí moderních technologií. Ještě nedávno jakoby v České republice ani ten internet neexistoval a vše bylo třeba řešit osobně. Potom se zřídily alespoň datové schránky a teď už úřady lidi dokonce nutí k tomu, aby třeba daňové přiznání posílali jejich prostřednictvím.

S velkým časovým odstupem jsme se dočkali také dlouho slibované novinky, která je dnes prezentována jako velký výdobytek moderních technologií. Přitom jde z hlediska programátorského o naprostou banalitu a je velkou otázkou, proč jsme museli čekat tak dlouho. To už je ale na jinou debatu. Zkrátka a dobře, od roku 2024 si Češi mohou nahrát své občanské průkazy do mobilního telefonu. Nemusí ho tak už nosit při sobě, což může být z mnoha důvodů riskantní.

Stát zprovoznil takzvanou aplikaci eDoklady. Tu si stáhnete do svého mobilního telefonu a následně do ní můžete nahrát kopii svého občanského průkazu. Třeba platit už můžete pomocí telefonu několik let, a tak teď odpadá poslední důvod, proč byste měli nosit fyzickou peněženku.

Samá pozitiva

Dobrým důvodem je i to, že občanka v mobilu je dobře zabezpečená, a to samotným přístupovým heslem k telefonu, které lze jen těžko prolomit. I pokud byste zařízení ztratili, nemusíte se tedy obávat nějakého zneužití průkazu.

Čtěte také: Klientům velké české banky hrozí nebezpečí. Mohou okamžitě přijít o všechny peníze na účtu

Předně je ale velmi pohodlné vytáhnout telefon a prokázat se průkazem v něm nahraným. Zatím vše funguje pouze na centrálních úřadech, což je také na pováženou. Ale vše už je alespoň v běhu a v průběhu tohoto roku to bude nabíhat celé. Od začátku toho příštího už se digitálním dokladem budete moci prokazovat třeba i v bankách nebo jiných institucích, kde je třeba ověřit totožnost.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Roman RoLi Lisicky
1 měsíc

A co zkusit si převzít na poště doporučené psaní, nebo úřední dopis? Neuspejete, takže smůla