Na západě čistí matrace zvláštním přípravkem. Je to ale nutnost, jinak na to doplatíte

Matrace je místo, na kterém trávíme skoro nejdelší část dne. Je proto zásadní, aby byla nejen dostatečně široká, ideálně pevná, ale hlavně čistá. Špinavá matrace pro vás totiž může přestavovat obrovský problém i zdravotní nebezpečí. Péče o ni dokáže být ale neuvěřitelně jednoduchá.

Proč matraci čistit

Matrace zažívá během své životnosti mnoho útoků během spánku i během dne. V noci se jedná především o pot, zbytky moči, krve a jiný druh znečištění. Ve dne se jedná o prach, špínu a roztoče. Prvním pomocníkem je vždy chránič matrace, který zabrání přímému znečištění a mnohdy i poškození matrace. Dojde-li ale k nehodě. Nebojte se. Existují totiž přírodní způsoby, jak ji opět vrátit starý lesk a prodloužit životnost.

Než začnete čistit

Ještě než se vrhnete na mytí matrace, myslete na to, že ji musíte zbavit přebytečného prachu. V případě, že byste začali používat vodu na prachem potřísněnou matraci, způsobili byste ještě větší znečištění. Začněte důkladným vysátím pomocí vysavače. Je třeba projít celý povrch matrace i její záhyby. Poté se již můžete soustředit na mokré čištění.

Pomozte si sodou

Mokré čištění vám zajistí čistou matraci. Nelimitujte se pouze na viditelně znečištěná místa, ale čistěte celý povrch. Rozpusťte 3 sklenky jedlé sody s jedním litrem teplé vody. Při čištění používejte rukavice a vtírejte směs pomocí houby. Nechte chvíli působit a vypláchněte houbou namočenou ve vodě. Následně dosušte ručníkem. Vlhkou matraci vystavte na proudícím vzduchu, aby co nejlépe vyschla. Ideální je začít svou snahu o čištění ráno, aby měla čas doschnout.

Foto: Shutterstock

Domácí pomocník

Skvělým pomocníkem je také bílý ocet. Smícháte-li sklenici bílého octa se 3 sklenicemi teplé vody, můžete touto směsí matraci potřít pomocí hadříku. Nakonec vytřete suchým hadříkem, abyste ji zbavili co největšího množství tekutiny.

Odstraňte zápachy

Chcete-li matraci zbavit nepříjemného zápachu, která může být způsobena především potem, i zde existuje přirozený způsob. Posypte povrch matrace jedlou sodou. Matraci nevlhčete a nechte 5 až 6 hodin působit. Sodu odstraňte pomocí vysavače. Díky tomuto postupu už nebude vaše matrace zapáchat. Vůni ji dodáte několika kapkami esenciálního oleje. Nakapejte jich pár do rozprašovače s vodou a jemně ji postříkejte.  

Foto: Shutterstock, zdroj: Femme Actuelle

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments