Na západě perou utěrky zásadně v mikrovlnné troubě. To je důvod, proč je mají pořád jako nové

Žádná hospodyňka nechce mít zaprané utěrky plné skvrn. Jenže některých opravdu není lehké se zbavit. Mastné fleky nebo skvrny od různých druhů zeleniny a ovoce bývají úporné a odstraňují se opravdu špatně. Na otření spousty nečistot dnes už často používáme utěrky papírové, ale skvrnám na těch látkových se nikdy úplně nevyhneme. Běžným praním bohužel odstranit nejdou.

Zatočte se špínou jednou provždy

Aby byly opět čisté, musíme je vyvářet. Máme pro vás ale úžasný zlepšovák! Abyste si tento proces co nejvíce zkrátili a zjednodušili, využijte k praní utěrek mikrovlnnou troubu. Nespotřebujete ani tolik vody, pracího prostředku nebo energie, jako kdybyste je vyvářeli v hrnci na sporáku.

Budete potřebovat pouze igelitový sáček a místo pracího prášku vám stejně dobře poslouží i směs jedlé sody a octa. Utěrky namočte, jen lehce vyždímejte a skvrny posypte sodou a pokropte octem. Můžete použít i jádrové mýdlo. To je to s tím jelenem. Potom je vložte do sáčku, který ale nechte otevřený a dejte do mikrovlnky. Zapněte ji alespoň na 3 minuty na nejvyšší výkon.

Vyndávejte je opatrně, protože igelit bude plný horký páry. Novější skvrny zmizí na 100 % napoprvé, u těch starších a zapraných možná budete muset postup zopakovat. Pokud jsou vaše utěrky z materiálů, které se nesmí vyvářet nebo třeba ozdobně vyšívané, tento postup pro ně není vhodný. Mohly by se srazit nebo zabarvit. V tom případě je nechte jen odmočit v roztoku z jedlé sody.

Foto: Shutterstock

Odstraňte mastnotu olejem

Bavlněné nebo lněné utěrky můžete také přes noc nechat namočené v lavoru s horkou vodou. Jen do něj přidejte 2 lžíce octa kvůli dezinfekci, 2 lžíce jedlé sody, která bělí a 2 lžíce stolního oleje. Ráno je potom vyperte v pračce tak, jak jste zvyklí. Bez vyvářky.

Pokud se divíte, proč byste ke špinavým utěrkám měli přidávat ještě mastný olej, tak ten slouží právě k odstranění mastnoty. Dokáže ji totiž na sebe všechnu navázat. Čím se vaše utěrky zašpinily, tím se i vyčistí. Je úplně jedno, jaký druh oleje použijete, všechny vám prokáží stejnou službu. Po této kůře budou všechny opět krásně čisté, svěží a voňavé. A vy se nebudete muset stydět sušit je na balkóně nebo je mít v kuchyni položené na viditelném místě.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

“Po této kůře budou všechny opět krásně čisté, svěží a voňavé”
A jakou kůru máte na mysli? Dubovou? Vrbovou?