Nádherné petúnie vzdor vedrům. Rakouské hospodyňky prozradily, proč je mají vždy nejhezčí

Petúnie jsou oblíbené květiny a při správné péči mají překrásné barevné květy. Mohou být dokonalou ozdobou balkónů, jsou odolné proti větru, dešti i horku. Stačí se o ně správně starat.

Umístěte je na slunce

Vybrat pro ně ideální stanoviště je snadné. Potřebují hlavně slunce, takže stačí najít slunečné místo, kde se budou mít dobře a jejich bohaté květy budou balkón nebo zahradu zdobit až do podzimu. Stín jim nesvědčí.

Hnojivo

Dejte si záležet i na půdě. Ačkoliv jsou nenáročné, vyžadují kvalitní půdu plnou živin a minerálů. Ideálně do ní přimíchejte kvalitní hnojivo. Nemají rádi zásaditou půdu, ale preferují mírně kyselou. Pokud by neměli kvalitní zeminu, mohou mít bledší květy a horší růst. Od léta jim můžete přimíchávat do vody roztok s minerály. Budou mít bohatší a zářivější květenství.

Zalévejte odstátou vodou

Zálivka závisí na tom, kde petúnie pěstujete. Zda pod střechou, nebo venku na zahradě. Zalévat je mžete dešťovou vodou ze zahrady, nebo minimálně odstátou vodou z vodovodu. Zálivka by měla být dostatečná, na slunci každé dva dny, jinak začnou usychat. Naopak pokud je máte ve stínu, dávejte pozor, abyste je nepřelily a nezačaly jim žloutnout listy.

Foto: Shutterstock

Zbavujte se výhonků

Odkvetlé části každý týden odstraňujte. Rostlina díky tomu bude vytvářet nová poupata a bude se rozvětvovat. Výhonky by neměly být delší než půl metru.

Pozor na hnilobu

Přílišná vlhkost nebo nízké teploty petúniím nemusí dělat dobře. Pak je nutné ošetřit je sírou. Také může dojít k tomu, že je napadnou mšice – na to existují speciální přípravky, které rychle zabírají a bez problémů se jich zbavíte. Jinak petúnie nejsou náchylné k nemocem, při správné péčí toho vydrží hodně. Chraňte je před silným větrem nebo deštěm, můžete je přikrýt folií při zhoršených podmínkách. Když se pár květů poničí, odstraňte je – do několika dnů vykvetou nové.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments