Nadměrné pocení může být příznakem závažného onemocnění

Pocení při sportu, fyzické nebo psychické zátěži je přirozenou reakcí těla na určité situace. Pokud vás však straší téměř ustavičně mokré dlaně, propocené kruhy na košili, nebo dokonce mokrá záda, je s vámi něco v nepořádku. Ruku v ruce s tímto problémem jde také akné, černé tečky a další kosmetické vady. Své tělo byste neměli utišovat prášky, ale spíše se zaměřit na to, co děláte v běžném životě špatně. Pokud dle lékaře máte potní žlázy v pořádku, vyzkoušejte následující tipy.

Zkontrolujte váhu

Obezita je pro mnoho lidí jen vada na kráse. Kila navíc však nesou mnohem více negativ, než se může zdát. Nadměrným tukem trpí vaše vnitřnosti, a poté celé tělo. Pro srdce je mnohem těžší pracovat v obézním těle, než uvnitř sportovce. Poraďte se s výživovým poradcem, zjistěte, jaká je vaše ideální váha a správným vyrovnaným jídelníčkem se snažte přiblížit k cíli. Lidé s  nadváhou mohou mít vlivem svého životního stylu zpomalený lymfatický systém, který právě vede ke zmíněnému nadměrnému pocení, ale vyvolává i další obtíže.

Rozhoduje také věk

Obzvlášť často mohou nadměrné pocení pocítit ženy, které jsou v období menopauzy. V tomto případě by měl nastoupit na řadu odborník. Ženy v přechodu totiž trpí různými nepříjemnými příznaky a dají se účinně utišit pomocí doplňků stravy. Zde se naopak nejedná o závažný stav a můžete si být jisti, že časem nepříjemnosti odezní.

Mnoho dalších možností

Ačkoli se zdá, že obezita nebo přechod není důvod k panice, pocení může způsobovat i závažná choroba. Pokud se v těle nachází viry nebo přebytek hormonů, zaznamenáte právě obtíže s potem. Podobné příznaky vyvolávají nádory, nemoci spojené s nervovou soustavou, poruchy štítné žlázy nebo cukrovka. Pokud nepomůže zdravý životní styl, pestrý jídelníček a dostatek pohybu, navštivte svého lékaře.

Nebojte se zaměřit také na léky, které současně přijímáte. Některé druhy hormonální antikoncepce jsou dobrým příkladem toho, že ne každé lékárenské produkty tělu prospívají.

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.