Nebezpečné mýty o antikoncepci, které sdílí mnoho žen

Dříve byla antikoncepce něco, čemu jsme se vyhýbali obloukem. Dnes je to něco zcela přirozeného, co nám zabraňuje v neplánovaném a nechtěném početí. I když se o antikoncepci ví, že ničí tělo ženy, přesto ji ženy užívají dnes a denně. Bohužel se kolem antikoncepce točí mnoho mýtů a domněnek, jež sídlí v hlavách žen – a nejen žen. Co je tedy pravda a co naopak pravda není? Zmiňme si nejčastější mýty a klamy, které se s antikoncepcí pojí, a vyvraťme si je.

Pilulky by se měly občas vysadit

Mnohé ženy žijí v domnění, že jednou za čas je dobré antikoncepci vysadit. Jedná se o poměrně zastaralou domněnku, o níž jsou však ženy přesvědčeny. Myslí si, že když se pilulky vysadí na pár měsíců, jejich tělo zotaví a vzpamatuje z návalu hormonů. Pravdou však je, že k vysazování pilulek není žádný důvod. Mnozí lékaři dokonce tvrdí, že vysadit pilulky může být dokonce velice nebezpečné  tělu škodlivé.

Pilulky jsou nejspolehlivější ochranou před nechtěným početím

Omyl. Nejedná se o nejspolehlivější ochranu před otěhotněním, ani kondom není nejspolehlivější. Existují jiné bezpečné metody, které jsou možná o něco spolehlivější. Mezi tyto metody patří například nitroděložní tělíska nebo podkožní implantáty.

Antikoncepce je jen hromada hormonů

Jak vlastně antikoncepce tělu škodí? Že přináší umělé hormony do těla? Ale to vůbec není pravda. Hormonální antikoncepce jen utlumuje činnost vaječníků, které tak neprodukují přirozené hormony. Hormony se produkují z jiného zdroje, jsou však těm přirozeným velmi podobné.

Kojící ženy nesmí brát antikoncepci

Stejně jako se mezi ženami šíří domněnka, že kojící ženy nemohou otěhotnět, stejně tak se šíří mýtus ve znění, že kojící ženy nesmí brát antikoncepci. V obou případech se jedná o mylná tvrzení, která je třeba vyvrátit. Co se týče kojících žen a antikoncepce, je sice pravda, že by kojící ženy neměly brát nic, co obsahuje estrogeny, na druhou stranu antikoncepce, která obsahuje progestiny, nijak tvorbu mléka neovlivňuje.

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.