Nakoupím za 1000 korun zboží, které v Lidlu nebo Bille stojí 3000 Kč. Netuším, proč tam ještě někdo chodí. Já takhle šetřím 10 tisíc za měsíc

Loňský rok se nesl jednoznačně ve jménu zdražování. Nenajde se asi člověk, který by to v nějaké podobě neřešil. Můžeme už tak jen vzpomínat na časy, kdy jsme chodili do obchodů zcela bezstarostně, protože ceny byly dlouhodobě stabilní a neměli jsme pocit, že se zvyšují doslova každý týden.

Češi to vymysleli

V této době jsme však naplno okusili, jakou moc nad námi drží supermarkety zahraničních řetězců. Český stát na ně nemá absolutně žádnou páku nebo jí nevyužívá, a tak tyto obchodní řetězce mohou využívat svou sílu a navyšovat neúměrně své marže. Dopracovali jsme to tak daleko, že máme nejdražší potraviny široko daleko a stále více lidí vyráží na nákupy za hranice.

Ačkoliv se to tak nezdá, nemusíme jezdit nakupovat tak daleko. Alternativy totiž máme přímo pod nosem, pouze jsme si je zatím nezvykli využívat. Zkrátka je třeba si uvědomit, že nemusíme chodit nakupovat do supermarketů a hypermarketů, jak jsme to dělali dlouhé roky.

Kde je totiž poptávka, nakonec vyroste i nabídka. Ostřílení čeští obchodníci zavětřili příležitost a chopili se jedinečné příležitosti. Jako houby po dešti tak rostou takzvané “zlevněnky”, což jsou obchody zaměřující se na prodej velmi levných potravin a dalšího zboží. Jejich sortiment se velmi rychle rozšiřuje a dnes jsou již schopné plně suplovat běžné obchody.

Foto: Shutterstock

Dobré zboží za skvělé ceny

Ty ceny už na mě byly moc. Od poloviny loňského roku jsem nenakupoval v supermarketu. Dříve jsem byl přitom pečený vařený v Lidlu nebo Bille, ale prostě už mi to nevycházelo,” říká pan Radek z Ostravy, který začal využívat obchodů se zlevněným zbožím. “Nechápu, jak to dělají, ale ty ceny jsou fantastické. Velký týdenní nákup mi vychází do tisícovky. V normálním obchodě bych za něj dal kolem tří tisíc. Počítal jsem to a za měsíc ušetřím nějakých deset tisíc.

Pravdou je, že tyto obchody si na nic nehrají a šetří doslova na všem. Nečekejte tedy krásné prodejny, vše slouží jednomu účelu. Klíčem k levnému zboží je potom skutečnost, že tito prodejci skupují potraviny těsně před datem minimální trvanlivosti a prodávat je mohou i nějakou tu dobu po ní.

Třeba tohle mi vůbec nevadí. Minimální trvanlivost nic moc neříká, potraviny se dají konzumovat i po ní. Nikdy jsem neměl problém, že by něco bylo špatné. Ba právě naopak, kvalita potravin v těchto obchodech je dokonce vyšší, protože často pochází z Německa. Některé produkty tady jinde nekoupíte,” říká pan Radek.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Karel
Karel
1 rok

A teď ještě tu o Karkulce.😂😂

Szwarc
Szwarc
1 rok

Na nákupy jezdila do Biedeunky. Potraviny kterym konci záruka vždy sníme dřív než projdou zárukou. Důvod je ten, že se ty potraviny po záruce rychle s kazí. Poláci nedávají tolik chemie jako západ. Mají kvalitní potraviny. Kdo tvrdí opak ten si lze do vlastní kapsy.

Petra
Petra
1 rok

Jak tam někdo může chodit kupovat prošly jídlo to nepochopím. Tam může nakupovat jen idiot.

Jojo
Jojo
1 rok
Reply to  Petra

Bedrunka nemá prošlé zboži kdo to píše musí bit blb jak Praha mi tam léta nakupujeme a super kvalita lepši než u nás a vše levnější

Radomír
1 rok

Když bude vybírat kontejnéry , ušetří více ! A to jsme chtěli ! 😂

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Radomír

Podle výsledků voleb jste to asi chtěli

Michal
Michal
1 rok

Ale u mě je to fakt já už vůbec nepotřebuji potraviny jako mléko vejce to už je mi k ničemu.

Michal
Michal
1 rok

Já už vůbec nenakupuji chodím pouze do KFC Mcdonalds Bageterie Boulevard a Subway a koupím si jidlo za cca 200 Kč den + mám stravenky v práci takže do cca 20 dne v měsíci utratim pouze cca 2200.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Michal

Moc hezké – a totéž doporučujete i dětem? Víte, u vás je už jedno, jakým kšuntem si plníte žaludek, ale u dětí to jedno není!

Petra
Petra
1 rok
Reply to  Aster

A kupovat prošly jídlo je zdravý? Protože v těchto obchodech (zlevněné zboží) je všechno prošly a proto je to levnější.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Petra

Však to taky nikde netvrdím.

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Aster

To je pekna kravina.Standartni argument “děti”..I u dospeleho je kvalita dulezita..Že Vas nezarazilo,ze ten jeho vypocet vubec nevychazi..

Szwarc
Szwarc
1 rok
Reply to  Michal

Tyhle hnusný bych do pusy nedal. To jíte jednou denně?