Nakoupím za 700 korun to, co mě v Lidlu a Globusu stálo 2000 Kč. Opravdu se to vyplatí

Až dnes si naplno uvědomuje, jak skvěle jsme se měli v minulých letech, kdy energie a potraviny stály oproti dnešku zlomek. Pravdou je, že ceny potravin se příliš nehýbaly a lidem se přitom stále zvyšovaly mzdy. Díky tomu si mohli dovolit pořizovat více a více a vůbec jim nevadilo chodit i do dražších supermarketů.

Odpověď na vysoké ceny

Jenže tento příhodný stav skončil a dokonce se otočil. Dnes platy rostou jen pomalu, zatímco ceny míří do neustále nových výšin. Lidé už tak často do supermarketů chodí s obavami, co je tam zase čeká. Mají ale pocit, že tam prostě musí, protože bez základních potřeb se neobejdou.

To je sice do značné míry pravda, ovšem není hned nutné zamířit do předražených prodejen zahraničních obchodních řetězců, jejichž cílem je především navyšovat marže a zisk, jak už na to několik odborníků upozornilo.

Dnes je naštěstí nabídka mnohem širší. Mohou za to prodejny, které se specializují na prodej levných, avšak stále velmi kvalitních potravin. Jde o takzvané zlevněnky, což jsou menší obchody, kde však seženete vše potřebné, a to často za poloviční či třetinovou cenu oproti supermarketům.

Foto: Shutterstock

Naprostá spokojenost

Do supermarketů, jako je Globus, Lidl nebo Albert už vůbec nechodím. Ty jejich ceny nehodlám akceptovat. Na internetu jsem si našel prodejnu se zlevněnými potravinami, která je úplně skvělá. Od jara nechodím nikam jinam,” říká pan Josef z Prahy. “Velký nákup tam mám vždy do tisícovky. Minule jsem to počítal a co jsem v Globusu nakoupil za dva tisíce, mám tady za sedm stovek. To je prostě rozdíl. Měsíčně mi to ušetří kolem deseti tisíc korun.

Řada lidí má k těmto obchodům stále odpor, protože se domnívají, že prodávají prošlé a nedobré zboží. To ale není tak docela pravda. Jistě, většina produktů je přinejmenším krátce před uplynutím doby minimální trvanlivosti a řada už po ní. Jenže tato lhůta není datem spotřeby a potraviny se po ní dají ještě běžně konzumovat, a to aniž byste cokoliv poznali.

S tím opravdu problém nemám. Nakupuji běžně věci s uplynulou minimální trvanlivostí a vždycky jsou v pořádku. Dokonce tu pořídím i spoustu německých značek, které v českých obchodech vůbec nejsou,” líčí pan Josef.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
1 rok

U těch obchodních center si to vytáhnu zadarmo z popelnice….když už řešíte ty datumy

Lucie
Lucie
1 rok

Dál zůstávám u svého oblíbeného hypermarketu a nebudu nic měnit.Kupuju jen tolik, kolik opravdu spotřebuji, naše rodina není rozežraná a nemusíme mít všechno.

Tereza
Tereza
1 rok

My už to takto děláme 2 roky, stejně chodíme i do normálního obchodu, bohužel nabídka není stála a často nemají vše. Máme jednu takovou prodejnu za domem, jsou tam i normální věci jako mouky, jogurty a za cenu co obchodní řetězce považuji za akci (řekla bych spíš než akce normální cena) týdně ušetříme tak 500kč-1000kč na jídle. Ale jsme 5 členná rodina. Toto je reálné. Paní redaktorka přehání a nebo počítá jen opravdu drahé zboží proti těm levným. Já to spíše počítám levnější a akce versus Levný krám.

Jan
Jan
1 rok

Autorka řekl bych pěkně kecá – lže. Aby pan Josef měsíčně ušetřil těch 10k, tak by měsíčně musel nakoupit za více jak 28k. Takže buď je to celé vymyšlené, nebo hodně upravené. Zkuste dělat blbce z někoho jiného…

Pavel
Pavel
1 rok

Některé obchodní řetězce se utrhly ze řetězu a podle vzoru ČEZu maximalizují své zisky na úkor zákazníků.

Karelka
Karelka
1 rok

Pražáci se vždycky měli líp…

Jan
Jan
1 rok

Máte si kupovat co sníte. Tolik potravin se vyhazuje, jen kvůli nenažrancům co mají velké oči. Takle jestli šetříte na všem, se nedivím že nevycházíte s výplatou. Jako třeba sobecký a nenažraný důchodci, a zrovna ty mají do penálu co nejblíž. A jsou schopný se kvůli jídlu porvat.

Marian
Marian
1 rok
Reply to  Jan

Jednou budeš úplně stejnej senilní sobeckého nenažraného důchodce,a s tím kam to spěje ještě budeš spíš starej člověk neschopnej se uživit

Pepa
Pepa
1 rok

Jsem pražák,ale na velké nákupy jezdím do Polska je to 136 km ,ale když naplním dva velké nákupní koše potravinami ,jako je maslo, uzeniny ,mléko ,pití , mouka,cukr, nějaké polotovary ,tak mám nákup na celý měsíc a výjde mě to max na 3.000,-kč tady bych za to zaplatil tak 7.000,-kč. Naše vláda potřebuje co nejdražší potraviny neboť se platí vysoké DPH a to je příjem do statní kasy. A tak ten jejich deštník proti drahotě je jen podraz na občany čr. Tak nakupujte dál předražené potraviny ať má ci Fiala posílat na Ukrajinu. Hezký den všem

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Pepa

Chudáčku

Radek Burian
Radek Burian
1 rok
Reply to  Pepa

To víš že jo. Jsem zrovna v Polsku. Nafta tu stoji 7-8 zlotých. Potraviny, pokud není akce 10 – 20 procent levnější. Tak si tyhle keci laskavě všichni nechte. Pokud někdo bydlí do 50 km od hranic, tak možná

Jiří
Jiří
1 rok

Vlezl jsem tam jednou, u metra Budějovická a už nikdy více. I 2 roky prošlé čokolády, rok sýry, převážně zboží z Německa.

TaurusFairy
TaurusFairy
1 rok

Prosím Vás, už se s těmahle radama k ničemu jděte bodnout. Na internetu a nákup mu vozí pošta nebo jak? Ne každý má tyhle prodejny v blízkosti domova, aby tam nakupoval nebo si nechal nákup dovézt. Takže do toho Lidlu a Globusu se stejně musí 🙄 Rada nad zlato, opravdu.

Martin Horáček
Martin Horáček
1 rok
Reply to  TaurusFairy

Už se nenapíše, že víc jak polovina jejich produktů je po záruční lhůtě… Ano Levné potraviny,… Ale spotřební doba dávno za zenitem…. Redaktore, ty jsi ale KOKOT.

Joźa Smailiík
Joźa Smailiík
1 rok

👍