Jednoduchá úprava dveří vám ušetří velké peníze za plyn a elektřinu. Lidé to ale vůbec neví

Tepelné ztráty domu a bytu se nejvíce dějí přes špatně utěsněná okna a dveře. To je známým faktem. Některé úpravy ale nevyžadují statisícové investice a je možné je provést svépomocí. Dokážou ušetřit značnou částku za vytápění. Ukážeme vám, jak na to.

Náklady na vytápění rostou

Růst cen energií nutí obyvatele rodinných domů i bytů hledat cesty úspor. Důkladným utěsněním oken a dveří je možné ušetřit zajímavou částku za vytápění interiéru. Jistě nechcete, aby vám drahocenné teplo okny a dveřmi utíkalo ven, zaměřte se nejprve na utěsnění vchodových dveří. Některé dveře mohou být chybně nainstalovány, tepelné ztráty jsou zde vysoké.

Kontrolujte usazení dveří

Nejprve zkontrolujte usazení dveří. Po jejich okrajích by neměly být patrné mezery. Ty bývají často zakryty dřevěným obložením, rámem nebo zárubní. Vyplatí se obložení sundat a usazení dveří zkontrolovat. Veškeré mezery zakryjte či vyplňte montážní pěnou.

Kolem dveří instalujte kvalitní gumové těsnění. Podle kondice původního těsnění se rozhodněte, jestli stávající těsnění nalepíte na původní nebo jej kompletně vyměníte. Lepidlo okolo těsnění dobře rozpouští ocet nebo slabší roztok kyseliny citronové.

Foto: Shutterstock

Izolace dutých kovových dveří

U řady rodinných domů jsou vstupní dveře kovové. Ty mívají obvykle dutou výplň. Pokud se rozhodnete pro jejich izolaci, navrtejte do dutiny malou dírku a postupně dveře vyplňte vhodným izolačním materiálem. Kdo se obává navrtávání dveří, může dveře izolovat z vnitřní strany. Zároveň zvažte, zda se nevyplatí zakoupit izolovaný typ vstupních dveří.

První pomoc při úniku tepla

Chladné chodbě můžete pomoci instalací doplňkového závěsu za vstupní dveře. Vyberte vhodnou tkaninu a pomocí dvou šroubků zavěste závěs za dveře. Aby se vám v blízkosti dveří lépe pohybovalo, umístěte závěs za dveře na držák ve tvaru půloblouku. Závěs může být v polovině rozstřižen, aby se vám dobře procházelo do chodby. V takovém případě jej ale nezapomínejte zatahovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ladislav
Ladislav
1 rok

Ti lidi jsou uplne blbi. Vubec nic nevi,porad delaji neco spatne nebo to ani neudelaji jak by meli. Kde ten svet speje

ka-brňák
ka-brňák
1 rok

opravdu, ale opravdu věříte, že tyto infantilní rady někdo potřebuje?! 😲

Dušan
Dušan
1 rok
Reply to  ka-brňák

😂