Naše babičky zásadně nepraly prádlo v neděli. Mělo to jednoduchý důvod, který platí i dnes

Je spousta pověr, pořekadel a pranostik, které dnes už dávno neplatí. Například ta, že svatba v máji přináší smůlu. Pak jsou tu ale jiné, které platí po staletí. Jedna z nich je o praní prádla, rozhodně se pravidlem nechte inspirovat.

Pověry a pořekadla předků

Určitě znáte pořekadlo, že rozbít zrcadlo přinese sedm let neštěstí nebo to o svatbě v máji. Dříve byla zrcadla tak drahou komoditou, že si je mohla dovolit jen šlechta. A aby služebné byly při manipulaci dostatečně opatrné, opředla se zrcadla zmíněnou historkou.

Pravidlo o svatbě v máji už mělo důležitý význam. Říkalo se, svatba v máji, chystej máry. To proto, že těhotenství ženy následovalo obvykle brzy po svatbě a miminko se poté rodilo do období roku, kdy byla největší chudoba a největší nedostatek. Znamenalo to pak ohrožení života děťátka i matky prvorodičky. Na obě pořekadla už můžeme dnes zapomenout. Klidně si doma rozbijte zrcátko za pár korun a užijte si svatbu v měsíci, kdy všechno kvete.

Na jiná pravidla ale myslete i dnes.

Co se nesmělo na Velký pátek

Zatápět do východu slunce, péct, prát, bělit, zametat, prodávat cokoliv, cokoliv půjčovat, darovat nebo přijímat dary.

Foto: Shutterstock

Praní prádla v neděli

Dodnes se říká, že o svátcích by nemělo viset prádlo, že to přináší smůlu. To proto, aby hospodyňky stihly domácnost včas uklidit a rodina se mohla o svátcích věnovat odpočinku a sobě navzájem. Praní prádla se dříve zapovídalo i v neděli. Neděle byla dnem poklidu, dnem vzkříšení Ježíše Krista. Tento den má všude panovat radost a klid. Proto se v neděli nesmí prát, uklízet, šít, děti se nemají učit.

Praní prádla zabere jen pár chvil

Je pravdou, že dříve znamenalo praní prádla těžkou práci na celý den. Dnešní praní, navíc v případě, že máte sušičku, už žádnou námahu neznamená. Přesto je dobré se pořekadlem trochu inspirovat.

Psychologové potvrzují, že člověk potřebuje během roku více krátkých dovolených, jedna delší letní na relaxaci nestačí. Pokud nemůžete utíkat pravidelně z města na prodloužené víkendy, měli byste se alespoň jeden den v týdnu věnovat relaxaci, vyrazit na výlet nebo za kulturou. Dodržujte neděli jako den klidu a budete se cítit lépe po všech stránkách.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments