Násobně více květů u rajčat. Udělejte pár změn a nebudete stíhat sklízet úrodu

Stále více si lidí si pěstuje vlastní rajčata. Ta z obchodu totiž obvykle nemají takovou chuť a vůni jako ta, která si vypěstujeme sami doma. Navíc je pěstování rajčat docela jednoduchou záležitostí a vyrostou nám nejen na zahrádce, ve skleníku, ale i v truhlících nebo v květináčích na zahrádce.

Čím více rajčat, tím lépe

Když už si s pěstováním domácí zeleniny dáváme tu práci, chceme, aby byla naše úroda co největší. Některé roky jsou přirozeně na úrodu bohatší nebo chudší než jiné, každopádně existuje pár triků, jak vyšší úrodě trochu pomoci. Jak na to?

Boj proti škůdcům

Především pokud pěstujeme rajčata klasicky na zahradě, mohou nám s úrodou pořádně zatočit škůdci.

S těmi by si měl poradit roztok jódu, kterým budeme pravidelně rostliny stříkat. Kromě toho, že zažene nechtěné návštěvníky, pomůže také rajčatům posílit a zvýší šanci na větší úrodu.

Důležité je hnojivo i kyselost půdy

Rajčata by rozhodně neměla být v příliš kyselé půdě, ta by je totiž umořila. Proti překyselené půdě můžete bojovat s pomocí dřevěného popela. Což je skvělé, protože tím zabijete dvě mouchy jednou ranou: popel totiž rajčatům slouží také jako skvělé hnojivo.

V dalším případě můžete samozřejmě použít k hnojení klasický kompost. Sáhnout můžete i pro běžně dostupných komerčních hnojivech určených přímo pro rajčata, nicméně doporučujeme zvážit, zda nestojí za to vybrat přírodní hnojiva, když už si rajčata pěstujeme doma.

Foto: Shutterstock

Vyvazujte rajčata

Rajčata by rozhodně měla růst do výšky. Pokud je necháte polehávat po zemi, budou výrazně méně plodit, budou náchylnější na parazity a plísně a rostlině se bude obecně méně dařit. Proto poskytněte rajčatům podporu, aby mohly růst pěkně do výšky a ideálně je vyvazujte.

Dostatek vláhy je samozřejmostí, to nemusíme žádnému zahrádkáři připomínat. Nicméně zkuste po každé zálivce trochu nakypřit půdu okolo rajčat – dostane se do ní více vzduchu a rajčatům to jistě prospěje!

Foto: Shutterstock, zdroj: TheSpruce

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
7 dní

Jenom jedna otázka: kolik jste ve svém životě už vypěstovala rajčat?…