Nastřelovat nebo píchat ouška miminkům?

Máte malou holčičku a rádi byste, aby její ouška zdobily náušnice? Váháte, zda je lepší nechat ouška nastřelit nebo píchnout? Přečte si výhody a nevýhody obou způsobů v našem dnešním článku.

Zvolte správný čas

Ať již se rozhodnete pro nastřelení nebo píchnutí oušek vaší holčičky, mějte na paměti, že vhodná doba je nejdříve ve čtvrtém měsíci. To už dítě dokáže udržet chvíli pozornost a vydrží tak v klidu při označování, kam bude na lalůčku náušnice aplikována. Není vhodné chodit zhruba týden po očkování kvůli možným reakcím na očkování. U zcela neočkovaných dětí je pak lepší přistoupit k aplikaci až kolem šestého měsíce věku, kdy jim již plně funguje imunitní systém. Ovšem setkat se můžete i s lékaři, kteří odmítnou náušnice aplikovat neočkovaným dětem, je třeba se předem informovat.

Nastřelení náušnic

Nastřelení náušnic se v posledních letech stalo velmi oblíbenou metodou. Odpadají při něm možné infekce zavlečené během aplikace, ale přesto může k infekci dojít i následně při výměně náušnic nebo jejich osaháváním. Riziko je ovšem mnohem menší. Pediatr si nejdříve fixou naznačí místa, kam bude vpich umístěn a poté velmi rychle aplikuje náušnice speciální pistolí. Pistole náušnici nasadí a zároveň ji rovnou uzavře.  Výhodou této metody je, že při nastřelení z ouška neteče žádná krev. Celý proces je téměř bezbolestný a miminko pláče spíše z leknutí.

Píchání náušnic

Při píchání náušnic se používají k propíchnutí kanyly a jehly, z lalůčku teče velké množství krve a tkáň může utíkat pod rukama. Samotné píchání trvá poměrně dlouho, a když si dítě odtrpí první oušku, zpravidla se pak vzteká a pláče a je velmi těžké píchnout i ouško druhé. Může se stát, že výsledek bude neuspokojivý a dírky budou píchnuty nepřesně. Po propíchnutí uší jehlou se navíc musí ještě dírkou provléct náušnice a zapnout se.

Autor: Romana Hašková

Externí autorka serveru AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments