Bronchitida aneb zánět dýchacích cest. Co na ní pomáhá?

Zatímco u někoho je bronchitida pouze přechodné onemocnění, které může být dalším projevem chřipky či nachlazení, u kuřáků naopak představuje závažnou nemoc, která se může vléct opravdu hodně dlouho.

Víte, co je bronchitida?

Bronchitida představuje zánět dolních dýchacích cest, které vedou do obou plic – jedná se tedy o zánět průdušek. Při tomto onemocnění dochází ke zduření sliznic a řasinkový epitel přestává fungovat tak, jak by správně fungovat měl – jeho úkolem je za pomoci kmitání odstraňovat hlen s prachem a bakteriemi. V důsledku toho všeho dochází k nadměrné tvorbě hlenu, který pacienta nutí kašlat.

Jak se rozděluje?

Bronchitidu si můžeme rozdělit na dva základní druhy: bronchitidu chronickou a bronchitidu akutní. V případě akutní formy této nemoci můžeme očekávat několikadenní vysokou horečku a kašel, který přetrvává až několik týdnů a poté vymizí. Je-li řeč o chronické bronchitidě, pak mluvíme o dlouhodobém přetrvávajícím kašlu, který doprovází vykašlávání zbarveného hlenu. Takový kašel trvá klidně několik měsíců, poté může na nějaký čas ustat a znovu se vrátit.

Co ji způsobuje?

V tomto případě hodně záleží na tom, jestli se jedná o chronickou nebo naopak akutní bronchitidu, protože každá z nich má trochu jiné příčiny vedoucí k jejich vzniku.

Akutní bronchitida je zpravidla následkem běžného nachlazení nebo chřipky, která v bronchitidu přejde. Projevuje se suchým kašlem, který nedoprovází vykašlávání hlenu a v takovém případě nejsou potřeba antibiotika. Ta se nasazují až tehdy, přejde-li nemoc v bakteriální infekci, která se projevuje žlutě až žlutozeleně zbarveným hlenem.

Za chronickou bronchitidou hledejte dlouhodobé dráždění dolních dýchacích cest, které je mnohdy způsobené nedostatečnou léčbou. Hlavní příčinou chronické bronchitidy je kouření.

Co na ni pomáhá?

V první řadě je určitě na místě přestat kouřit a snažit se vyhýbat zakouřeným prostorám. Pomoci může dostatečný pitný režim, především pak bylinkové čaje. Někdy mohou problémy zhoršit aerosolové přípravky, jako například deodoranty nebo spreje na vlasy.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments