Nažloutlé a zašedlé prádlo bude úplně jako nové. Díky podomácku vyrobenému bělidlu bude doslova zářit

Už Voskovec s Werichem věděli, že „šaty dělaj člověka“. Pokud chcete voňavé, měkké, čisté a zářivě bílé prádlo, musíte se do problematiky praní zanořit trochu hlouběji. Ale nebojte, nejde o nic složitého. Dokonce si dokážete sami doma vyrobit to nejúčinnější bělidlo.

Pečujte o pračku

Základem čistého prádla je udržovaná pračka Dle potřeby proto čistěte dávkovač na prací prostředky. Jednou měsíčně pak utřete vlhkým hadrem gumové těsnění a také spusťte čistící cyklus. Pokud tuto funkci na pračce nemáte, prostě nalijte přímo do bubnu ocet a spusťte prázdnou pračku na krátký program.

Perte chytře

Aby prádlo co nejdéle vydrželo, musíte ho prát podle doporučení. Vždy pečlivě zkoumejte cedulky a respektujte je. Co do pračky nepatří, perte v ruce. Dodržujte také stupně, na které máte prádlo prát. A velmi důležitá je také dovednost prádlo roztřídit. Třiďte jak podle barev, tak podle materiálů. Můžete sice nějakou dobu prát vše dohromady, ale oblečení se zničí výrazně dříve.

Recept na domácí bělidlo

Absolutním zázrakem je peroxid vodíku. Jde totiž o levný, bezpečný a snadno dostupný přípravek, který můžete použít téměř na vše. Jde vlastně o vodu s přidaným atomem kyslíku.

Foto: Shutterstock

Napusťte 2 litry vody do kýblu nebo lavoru a přisypte lžičku 3% peroxidu vodíku. Do tohoto roztoku vložte pouze bílé oblečení, které si přejete vybělit, a nechte ho odmočit 20 minut. Po uplynutí této doby prádlo vyždímejte a dejte do pračky.

Vyzkoušejte ocet a jedlou sodu

Smíchejte teplou vodu a ocet v poměru 2:1. V tomto roztoku nechte odmočit bílé prádlo 20 minut. Až ho vyndáte, můžete na inkriminovaná místa nanést podomácku vyrobenou pastu. Tu vytvoříte tak, že smícháte 1 lžíci peroxidu vodíku, 1 lžíci vody, 1 lžíci soli a polovinu sklenice jedlé sody. Nechte působit 15 minut, pak prádlo opláchněte a dejte do pračky.

Foto: Shutterstock, zdroj: theecohub.com

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

Bylo by zajímavé vědět, zda brigádnice, které zde píší o podobných “zázračných radách”, tyto rady někdy aspoň vyzkoušely. Já ano. Ocet a soda v podstatě na nic nefunguje, a pokud ano, tak jen minimálně. Peroxid vodíku drtivou většinu prádla poškozuje.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Tomáš

Patrně nevyzkoušely, jen odněkud opsaly… 😀
Ocet může oživit barvy, soda odmašťuje a změkčuje vodu, což na něco pomoct může a peroxid – jedině na len a bavlnu, a to ještě s výhradami…