Geniální způsob, jak dočista umýt zapatlané knoflíky na sporáku. Jde to i bez drhnutí, a to i zevnitř

Knoflíky na sporáku bývají často zašpiněné. Stříkající mastnota při smažení jídla nebo znečištění od špinavých rukou nechají na knoflících své stopy.

Při mytí sporáku je důležité umýt ho kompletně, a to včetně knoflíků. Tyto lze velmi často sejmout z ovládacího panelu a následně jim můžete věnovat náležitou péči. Umyjete tedy nejen samotné knoflíky, ale i prostor sporáku pod knoflíky. Tam zpravidla zůstává usazená špína.

Při čištění by sporák měl být vypnutý a ideálně odpojený od elektřiny.

Použijte ocet

Pro přípravu domácího čisticího prostředku budete potřebovat 3-4 šálky bílého octa a mísu nebo umyvadlo, do kterého se vejdou všechny knoflíky. Dále lahvičku s rozprašovačem, ve které si připravíte 1 díl bílého octa a 1 díl vody. Můžete přidat i pár kapek esenciálního oleje pro příjemnější vůni. Použít můžete levandulový, citronový nebo tea tree.

Do misky připravte tekutinu dle výše uvedeného a vložte do ní knoflíky. Nechte zhruba 5 minut namočené. Mezitím co budou knoflíky namočené, můžete směs z rozprašovače nastříkat na místo, kde byly knoflíky. Nechte působit 30 sekund až 1 minutu a opět opatrně vyčistěte.

Následně omyjte knoflíky a místa na sporáku, která byla čištěna octovou vodou, houbičkou s mýdlem nebo jarem a nechte uschnout. Po uschnutí můžete nasadit knoflíky zpět.

Foto: Shutterstock

Amoniak – čpavek

Při čištění menších roštů u sporáku, které zakrývají pouze jednotlivé hořáky a při čištění knoflíků, můžete využít i metodu čištění pomocí čpavku. Před použitím čpavku si přečtěte etiketu. Pro níže uvedený návod použijte čpavkovou vodu. Vodu nalijte do uzavíratelných sáčků. Do těchto sáčků s tekutinou vložte jednotlivé rošty a knoflíky. Naplněné sáčky nechte přes noc odpočívat a ráno vyjměte jednotlivé části. Omyjte je houbičkou s mýdlovou vodou, osušte a můžete dát zpět na sporák.

Pozor – při práci s čpavkem musíte zkontrolovat, že pracujete v dobře větrané místnosti (musíte mít přísun čerstvého vzduchu), při manipulaci používejte ochranné rukavice a brýle.

Tip: při čištění můžete využít i starý zubní kartáček, kterým očistíte zbytky špíny. Pozor ale, aby nedošlo k poškrábání povrchu sporáku.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments