Nebezpečné peptické vředy jsou častým onemocněním žaludku. Poznejte jejich příznaky včas

Peptické vředy jsou nepříjemným jevem, který se může objevit na vnitřní straně žaludku nebo v horní části tenkého střeva. Projevují se nejčastěji bolestí v oblasti žaludku, ale mají také další příznaky. Odhalte tento problém včas, abyste zamezili trvalému poškození některých vašich orgánů.

Příčiny

Za vznikem vředů může stát až několik možných viníků. Především se zamyslete, zdali jste v poslední době neužívali nebezpečně vysoké množství léků na tlumení bolesti. Ty mohou totiž stěnu žaludku nebo střeva poškodit, a následně vzniká vřed.

Jindy je příčina v psychickém stavu. Nepříjemné pocity vedoucí ke stresu neovlivňují jen psychické zdraví, ale také fyzické. Často se projevují právě v žaludku nebo střevech. Nakonec prověřte také svůj jídelníček, jelikož citliví jedinci mohou hůře snášet kořeněná jídla, a tím si nevědomky způsobit problémy.

Jak se vředy projevují

Nejvýraznějším příznakem je pálení nebo bolest žaludku. Bolesti můžete pocítit jak v prázdném žaludku, tak v plném. Hlavním dráždidlem pro vředy jsou žaludeční kyseliny, které jejich stav zhoršují. Tělo také může projevit nesnášenlivost tučných jídel, pálení žáhy nebo jiné příznaky nevolnosti.

V tomto případě je vhodné konzumovat spíše zásadotvorné potraviny, které nezvyšují kyselost, a naopak se snaží jí potlačit. Pomoci si můžete i zelenými potravinami nebo doplňky stravy. Někteří lidé s peptickými vředy ale nemají žádné příznaky, a proto je možné, že se ve vašem žaludku nacházejí, i když o tom nemáte tušení.

Akutní obtíže

Lékaře byste měli navštívit v každém případě, pokud si všimnete některého ze signálů. Jakmile ale začnete zvracet, přestanete jíst, bude se vám hůře dýchat nebo ve stolici zpozorujete krev, volejte svému lékaři okamžitě. Čím déle budete problém odkládat, tím razantnější a delší bude jeho řešení.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.