Nepříjemný zápach vlastního těla obtěžuje i okolí. Zjistěte původce, který může být banální i závažný

Nejvíce to zažíváme v městské hromadné dopravě. Často nám zde znepříjemňuje cestu člověk, který čpí potem a prostě nám nevoní. Mnoho lidí dostatečně nedbá o svou osobní hygienu. Nestačí se jen mýt a denně si měnit oblečení. Co je příčinou nepříjemného tělesného pachu? Hodně věcí jej ovlivňuje.

Pocením se tělo ochlazuje a reguluje tělesnou teplotu. Pokud trpíte hyperhidrózou, dochází u vás k nadměrnému pocení celého těla bez jakékoliv zjevné příčiny. Za nadměrným pocením ale většinou stojí některá z těchto okolností.

Nadbytek stresu

Pokud se nadměrně stresujete, aktivují se vám pachové potní žlázy v podpaží, kolem pohlavních orgánů a prsních bradavek i v ušních kanálcích. Tekutina v podobě potu obsahuje bílkoviny a tuky, ve kterých se rychle množí bakterie a ty pak tyto látky rozkládají a tím vzniká zápach.

Některá léčiva

Nežádoucím účinkem některých léků je zvýšení tělesného pachu, zejména z úst. Určité druhy léků způsobují suchost v ústní dutině a při nedostatku slin dochází k množení bakterií se sirným zápachem. Může jít o antikoncepci, antibiotika, antihistaminika, antidepresiva i léky na vysoký tlak vyvolávající i vyšší pocení.

Nadměrně kořeněná jídla

Některé aromatické koření uvolňuje silice, které pak jsou cítit i z naší pokožky. Látky se dostanou do potu i slin a negativně ovlivní tělesný pach. Třeba při trávení česneku a kari tělo uvolňuje plyn obsahující síru i několik hodin.

Proteinová dieta

Pokud jste vyloučili z jídelníčků většinu sacharidů a ponechali jen proteiny, dojde u vás k intenzivnějšímu vylučování tělesného pachu. Tělo místo sacharidů spaluje tuky a produkuje chemické látky, které jsou nepříjemně cítit. Nejvíce je cítit červené maso. Tělo ho tráví i několik hodin než stráví maso a masné výrobky. Pozor si dejte i na mořské plody, podle mnoha studií se tráví v žaludku až tři dny.

Velké množství alkoholu

Pokud to přeženete s alkoholem, změní se váš tělesný pach. Při odbourávání alkoholu jej často játra nestíhají zpracovat, což je cítit z dechu a potu i další den.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.