Nebezpečné pokojové rostliny. Tyhle kytky byste doma raději mít neměli

Abychom se ve svých domovech cítili pohodlně a útulně, k tomu nestačí jen postel, gauč a stůl. Důležité jsou i obrazy na stěnách, spousta doplňků a hlavně kytky. Většina z nás si je vybírá hlavně podle vzhledu. Potřebujeme vyšší nebo nízkou? Měla by z květináče tvořit převis nebo v něm stát? A hodí se nám k potahům více zelené nebo žíhané listy?

Už méně se zamýšlíme, jestli prostředí, které nabízíme, jí bude vyhovovat a často tápeme i v zálivce. A zřídka zjišťujeme, jestli námi vybraná krasavice není třeba jedovatá. My ji asi okusovat nebudeme, ale pokud máme domácí mazlíčky nebo děti, nikdy nevíme, co je napadne.

Od azalky po vánoční hvězdu

Difenbachie by neměla být součástí domácností s dětmi a zvířaty. Její listy obsahují šťavelan vápenatý, který poškozuje sliznici, způsobuje bolest při polykání a pálení v ústech.

Monstera je velmi impozantní rostlina, která je jistě ozdobou velkých prostor. Bohužel i ona obsahuje šťavelan vápenatý, který způsobuje otoky jazyka a může přivodit až dušnost.

Tchýnin jazyk je kytka, která se velmi hodí do moderních minimalistických interiérů. Její listy jsou ale jedovaté a požití způsobují zvracení a bolest břicha i hlavy.

Oblíbená je i anturie s krásnými červenými květy. Bohužel i ona obsahuje šťavelan vápenatý.

Brambořík má jedovaté především hlízy. Potřísnění šťávou z nich může vyvolat dermatitidu, požití potom křeče a zvracení. Dospělí jedinci asi nejedí kytky v květináčích, ale u těhotných žen by jejich šťáva mohla vyvolat potrat.

Nesmíme zapomenout na oranžově kvetoucí řemenatku, která kvůli obsaženým alkaloidům opět způsobuje zvracení, křeče a slinění. Dokonce může vyvolat i celkový kolaps organismu.

Oblíbený ji díky barevně žíhaným listům i kroton pestrý. Bohužel ale obsahuje velký podíl bezbarvého latexu a je proto silně toxický pro všechny živé organismy. Příznaky otravy jsou průjem a pálení v dutině ústní.   

Nepatří do dětských pokojů

Pozor dávejte a do dětského pokoje nekupujte ani kalu, azalku, oleandr, potos, filodendron, aglaonemu, zamioculcas nebo pryšec. Jedovatá je i vánoční hvězda. Všechny tyto kytky jsou poměrně oblíbené a v domácnostech často pěstované.

Proto, až budete příště vybírat zelenou ozdobu vašeho interiéru, zjistěte si nejen, jestli jí svědčí slunce nebo polostín a kolikrát týdně ji zalévat. Zajímejte se i to, jestli není pro své okolí závadná.

Foto: Shutterstock   

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments