Nebezpečně vysoký cholesterol se projeví změnou barvy prstů na noze. Jde o poslední upozornění

Vysoký cholesterol způsobuje lidstvu obrovské množství problémů. Ačkoliv nikdo neleží v nemocnici přímo s touto diagnózou, obrovské množství závažných zdravotních problémů je se zvýšenou hladinou cholesterolu spojeno. Především jde o kardiovaskulární choroby, jako je infarkt nebo mozková mrtvice. Potíž cholesterolu spočívá také v tom, že vůbec nebolí, což může trvat dlouhé roky. Pak ale může udeřit znenadání a škody už jsou nezvratné. Někdy se ale projeví znaky, které byste mu nepřisuzovali, ale které mohou na problém upozornit doslova v poslední minutě.

Ucpání krevních cév

Dnes už je široce přijímaným faktem skutečnost, že vysoký cholesterol dominantně ovlivňuje zdravý životní styl, který stojí na dvou nohách, tedy pravidelném pohybu a kvalitním stravování, respektive opak. Jakmile se tučné molekuly nalepí na stěny tepen, vzniknou nebezpečné formace, v důsledku kterých se začnou narovnávat a ucpávat. V tomto momentu už je jen otázkou času, kdy přijdou závažné zdravotní komplikace. Jedno z posledních varování se pak objevuje zejména na nohách a prstech u nohou.

Jakmile ztratí tepny svou pružnost, krevní tlak k orgánům klesne, což znamená, že jim začne scházet klíčová výživa a kyslík. Kromě toho se může plak na stěnách tepen uvolnit a způsobit blokádu uvnitř krevního řečiště. Pak dochází k takzvané cholesterolové embolizaci, která se projevuje různě a může být obtížné ji diagnostikovat.

Hladinu cholesterolu můžete snížit zdravým stravováním. / Foto: Shutterstock

Symptomy na nohách

Cholesterolová embolizace znamená, že cholesterol brání v průtoku krevní cévou nebo orgánem. “To může způsobit špatnou funkci nebo smrt tkáně, kterou zásobuje postižená céva,” uvádí odborníci ze serveru DermNet NZ. Mezi první symptomy patří horečka, únava, ztráta váhy a chuti či bolest svalů.

Jakmile se tento stav rozšíří do nohou, může se projevit i vizuálním způsobem. Obvykle se začnou objevovat fleky a růžové zbarvení na nohou. Objevit se mohou také malé infarkty a oblasti gangrény, pokud daná tkáň zemře. To potom vede ke zčernání kůže na postiženém místě. V takovém případě už ale hrozí i amputace prstů na noze. Stále to ale může zachránit život člověka.

K těmto projevům většinou dochází u lidí, kteří delší dobu žijí s vysokou hladinou cholesterolu, jenž jim pomalu devastuje tělo. Proto je důležité pravidelně docházet k lékaři na laboratorní testy. Ten v případě zvýšené hladiny cholesterolu může nasadit léčbu a doporučit úpravu životního stylu.

Foto: Shutterstock, zdroje: Health, Healthline, DermNet NZ

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments