Nečekaná rána pro české domácnosti. Zezadu se chystá útok na jejich úspory, zatím se o tom nemluví

Tak to by nám ještě chybělo. Už to skoro vypadalo, že se hrabeme z nejhoršího, ačkoliv zdražování ještě stále nekončí, ovšem dost možná již dosáhlo vrcholu. Podle renomované zahraniční banky ale české ekonomice hrozí další velká rána, kterou by odnesly právě domácnosti.

Měna se propadne

A to hlavně ty, které mají určité úspory. Podle odborníků se totiž zdá, že česká koruna v příštím roce poměrně prudce oslabí, což je dáno zpomalením ekonomiky, drahými energiemi a haprujícím vývozem. To vše tlačí na tuzemskou měnu, která podle všeho není aktuálně v rovnovážném stavu, ale měla by oslabovat.

Tomu však momentálně brání Česká národní banka. V podstatě udržuje silnější kurz koruny uměle, avšak spotřebovává na to značné množství svých devizových rezerv. Toto opatření není možné vykonávat dlouhodobě a ani by to nebylo zdravé.

Takto lze omezovat pouze krátkodobé výkyvy, ale pro ekonomiku je vhodné, aby se jí kurz měny přizpůsobil. A to teď velí k oslabování, jak uvádí analytici společnosti Nomura.

Pro české domácnosti by to reálně mohlo znamenat významné zchudnutí. Je to však relativní. Na první pohled nemusí být nic patrné, ovšem jakmile začnete srovnávat své úspory se zahraničními měnami, zjistíte, že jsou ve skutečnosti menší.

Foto: Shutterstock

Úspory můžete ochránit

Dnes zaplatíte za jeden dolar 23,5 Kč, ovšem po propadu koruny by to mohlo být až 27 korun. Nejde o žádnou virtuální hrozbu. Podobně se propadl například maďarský forint nebo polský zlotý. Není přitom důvod, aby je koruna nenásledovala, jakmile jí ČNB přestane bránit. Obzvlášť, když centrální bankéři odmítají zvyšovat úrokové sazby.

Za své úspory si tak Češi koupí méně zahraniční měny. Jejich úspory tak ztrácí hodnotu. Zvýší se také inflace, protože značné množství zboží či surovin je dováženo ze zahraničí a účtuje se v dolarech. Jde hlavně o ropu, ale třeba i elektroniku.

Lidé však stále mají možnost se tomu bránit. Představme si současnou aktivitu ČNB jako siláka, který se snaží udržet otevřené dveře co možná nejdéle, aby jimi mohlo proběhnout co nejvíce lidí. Tyto otevřené dveře znamenají příležitost směnit si koruny za zahraniční měnu, jako je euro nebo dolar, za stále ještě slušný kurz. Čas ale běží a jednou se ty dveře zavřou.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Senioři jsou mnohými mladými lidmi nenáviděni.

Araritha
Araritha
1 rok
Reply to  Pavel

Kašlu na ně, oni taky mysleli vždy jen na sebe.

michal
michal
1 rok

Jen ať to udělají. Lidi budou šetřit ještě víc a koloběh peněz se hodně zpomalí. Bude to mít dopad na hodně věcí

Milan
Milan
1 rok

Máte pravdu

Pavel
Pavel
1 rok

Nomuráci opět zlobí, ovšem tentokrát má jejich poťouchlá předpověď racionální jádro. Bohužel vláda Fialy je hlavním viníkem celkového oslabování českého státu, a to po všech stránkách, tedy i po stránce finanční.

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Pavel

Přebujelou nezodpovědnou fiskální politiku rozjela již vláda minulá a ta současná v ní jen pokračuje. I energetická drahota je problém nakumulovaný posledními několika vládami. Co se týče propadu směnného kurzu koruny, je skutečně nevyhnutelný. Otázka nezní jestli, ale kdy. Doporučení rychle směnit úspory za cizí měny je racionální. ČNB ji ubrání maximálně do jara, a pak teprve všichni poznáme zač je toho loket!!! Krize bude horší než ta z let 2008-2012.

ItzToast985
ItzToast985
1 rok

Vypadá to že vláda chce stát plnej bezdomovců :/