Nákupy v Polsku čeká zásadní změna. Čechy už tam nechtějí, nadávají jim

V době cenové krize v České republice mnozí začali využívat únikovou možnost v podobě nákupů v zahraničí. Ukázalo se, že nikde není tak draho jako u nás, ať už je to Německo nebo Polsko. Zejména druhá jmenovaná země se přitom začala těšit obrovskému zájmu, a to i ze strany těch, kteří nákupní turistiku dosud nepraktikovali a dokonce ji odsuzovali.

Jídlo zdraží

Jenže ten cenový rozdíl je už tak markantní, že se to nedalo ignorovat. Do Polska tak v podstatě každý den vyrážejí tisíce a desetitisíce Čechů, kteří zde nakupují levnější potraviny, pohonné hmoty i služby. Pokud uděláte větší nákup, můžete na jediném výjezdu ušetřit tisíce korun. A to už se zkrátka vyplatí.

Jak už tomu tak ale bývá, když se něco ve velkém provalí a začnou toho využívat všichni, obvykle tato výhoda zase končí, protože je neudržitelná. Čechy tak čekají hned dvě velké rány, co se nákupů v Polsku týče.

Jedním z důvodů, proč zde byly potraviny tak levné, byla skutečnost, že stát zde snížil daň z přidané hodnoty na nulu. Původně byl tento krok plánován na pár měsíců, ale neustále se protahoval. Pro státní rozpočet už je to ale neudržitelné, a tak s velkou pravděpodobností počátkem příštího roku skončí.

Foto: Shutterstock

Ať raději nejezdí

Potraviny v Polsku ale budou i tak levnější než v Česku, byť se ten rozdíl o několik procent zmenší. Jenže je tu další potíž. Poláci už se poměrně otevřeně proti českému nákupnímu turismu bouří. Ten se totiž koncentruje do několika málo obcí v příhraničí, které jsou doslova zavaleny Čechy.

Ti pochopitelně chtějí udělat co největší nákup, aby se jim cesta maximálně vyplatila. Jenže to vede k jedinému: vykupují místním obchody a ti pak mají často problém si nakoupit věci základní potřeby. Když po práci dojdou do obchodu, zjišťují, že jsou skoro prázdné, protože Češi před nimi vybrali zboží po kartonech.

Některé obchody proto už chystají omezení prodeje a není vyloučeno, že přijdou další opatření, protože místní toho mají skutečně plné zuby.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Oldrich
Oldrich
1 rok

Pani autorka by se predevsim mela zbavit sve nyni tendencni nevrazivosti vuci senorum, take jim bude, ani se nenadeje a kritizovat spis okolnosti, ktere je k tomuto jednani nuti, tomu co pise o vysi duchodu, snsd ani sama naveri, ale vse proti “duchnam” je dobre, ze. Jeste chybi dodat seberte jim ridicaky at do tech obchodu nedojedou. Rad bych ji to vylicil v barvach, ale to by neproslo. At se tato tlachalka venuje radeji svym prochazkam a prilezitostne neco uzitecneho udela!!!