Nákupy v Polsku čeká zásadní změna. Čechy už tam nechtějí, nadávají jim

V době cenové krize v České republice mnozí začali využívat únikovou možnost v podobě nákupů v zahraničí. Ukázalo se, že nikde není tak draho jako u nás, ať už je to Německo nebo Polsko. Zejména druhá jmenovaná země se přitom začala těšit obrovskému zájmu, a to i ze strany těch, kteří nákupní turistiku dosud nepraktikovali a dokonce ji odsuzovali.

Jídlo zdraží

Jenže ten cenový rozdíl je už tak markantní, že se to nedalo ignorovat. Do Polska tak v podstatě každý den vyrážejí tisíce a desetitisíce Čechů, kteří zde nakupují levnější potraviny, pohonné hmoty i služby. Pokud uděláte větší nákup, můžete na jediném výjezdu ušetřit tisíce korun. A to už se zkrátka vyplatí.

Jak už tomu tak ale bývá, když se něco ve velkém provalí a začnou toho využívat všichni, obvykle tato výhoda zase končí, protože je neudržitelná. Čechy tak čekají hned dvě velké rány, co se nákupů v Polsku týče.

Jedním z důvodů, proč zde byly potraviny tak levné, byla skutečnost, že stát zde snížil daň z přidané hodnoty na nulu. Původně byl tento krok plánován na pár měsíců, ale neustále se protahoval. Pro státní rozpočet už je to ale neudržitelné, a tak s velkou pravděpodobností počátkem příštího roku skončí.

Foto: Shutterstock

Ať raději nejezdí

Potraviny v Polsku ale budou i tak levnější než v Česku, byť se ten rozdíl o několik procent zmenší. Jenže je tu další potíž. Poláci už se poměrně otevřeně proti českému nákupnímu turismu bouří. Ten se totiž koncentruje do několika málo obcí v příhraničí, které jsou doslova zavaleny Čechy.

Ti pochopitelně chtějí udělat co největší nákup, aby se jim cesta maximálně vyplatila. Jenže to vede k jedinému: vykupují místním obchody a ti pak mají často problém si nakoupit věci základní potřeby. Když po práci dojdou do obchodu, zjišťují, že jsou skoro prázdné, protože Češi před nimi vybrali zboží po kartonech.

Některé obchody proto už chystají omezení prodeje a není vyloučeno, že přijdou další opatření, protože místní toho mají skutečně plné zuby.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Láda
Láda
5 dní

kecy v kleci,my tam často jezdíme do obchodu,ba naopak jsou rádi,že tam jezdí mnoho lidí ,a je jim jedno jestli je to Čech nebo afričan…nevěřte všemu co píší…

Jenda
Jenda
5 dní

Tady je jasný důkaz toho ,jak média nepřetržitě lžou a tahaj nás za rypáky🤮
Tohle si platíme,a pak sou tu dementi který jim věří,🤷jen tak dál😉

Egoist
Egoist
5 dní

Včera jsem četl rozhovor s managerem Biedeonky,kam se jezdí nakupovat snad nejvic,a ten nemá s nákupy Čechů nejmenší problém.Že jsou někteří Poláci naštvání jsem zatím na nákupech nezaznamenal,i když bych chápal,že mohou být.Většina však to,že Češi jezdí za levnějším nákupem chápou.

Mirda
Mirda
5 dní

Je to nesmysl, obchodnici jsou radi kdyz prodaji. Pokud me neklame pamet byly doby kdy Polaci zase houfne jezdili na potraviny k nam. Takze jednou se to zase muze klidne obratit

Pepa
Pepa
5 dní

Čecháčci holt no 😄 Místo toho aby se snažili podporovat alespoň trochu naší ekonomiku kupováním českých výrobků tak raději budou jezdit do Polska a vybírat to tam místním 🙈🙉😂 Už vidím že někteří budou schopni si nalepit falešný vousy aby mohli jít druhé kolo…”No jo, vypadá jako Vrána, ale je to Králík!” 😄

Patrus
Patrus
5 dní
Reply to  Pepa

A vláda nás podporuje jak??Co dělá proto aby jsme se cítili doma.Ja jezdím na nákup každý měsíc a věřte měsíčně ušetřím víc než kdybych ten nákup dělal u nás.Na víc co je za blbost že Poláci nadávání.Kolikrat jsou více usměvaví ochotni poradit víc než zde.A co se týče kvalitní no kolikrát je chutnější než u nás.

Last edited 5 dní by Patrus
Zdeněk
Zdeněk
6 dní

Bych se na to mohl vykašlat cábrovat se na nákup ještě do Polska

Richard
Richard
7 dní

Ať to zlevní všude u nás a pak tam jezdit nebudeme, ale když se ušetří 500 na kartonu a 3000 na nákupu za pět tak s tím nic neudělá 5 procent a v biedronce i na benzině jsem na vražedného Poláka nebo blbyho Čecha nenarazil. Na toho spíš narážím u nás v obchodním centru.

krivak 007
krivak 007
7 dní

To je zajímavé já tam byl a asi byli všichni remcalové doma a jestli se náhodou z Čechů choval a chová jak hovado tak se omlouvám oni za to že hovadem zůstanou pořád nemůžou

David Hahn
David Hahn
7 dní

Co je tohle za blbost . Upřímně každý obchodník má radost pokud se mu do krámu nahrnou zákazníci ba ještě dokupuje zásoby protože má vysoký prodej což ve výsledku podporuje polskou ekonomiku . Chápu že jste provládní a potřebujete nějak odradit Čechy z nákupů v Polsku ale zkuste to bez těch keců jak nás Poláci nemají rádi .

Richard
Richard
7 dní
Reply to  David Hahn

No z Prahy to mají daleko hold

Egoist
Egoist
5 dní
Reply to  David Hahn

Přesně tak.Stoupencům 5K je žinantní,že tolik Čechů jezdí do P a nenakupuje ve Fialovē ráji. Ten tlak na “české” obchodníky z propadu tržeb může ostatním Čechům jen prospět.

Miky Nox
Miky Nox
8 dní

Tak určitě, proto třeba Poláci před měsícem otevřeli obrovskou Biedronku 500 metrů od našich hranic ve vesnici kde je tak 300 lidí, nó ale když někdo těm vašim nepodlozenym nesmyslným kecům věří tak tedy jo…