Nedávejte energetické nápoje dětem. Mohou jim ublížit

Loading...

Energetické nápoje mají vysoký obsah cukru a kofeinu a děti by je vůbec neměly pít. Zhoršují soustředění, zvyšovat agresivitu a vedou k úzkostem. Co jsou vlastně energetické nápoje?

Nadměrná konzumace energetických nápojů neprospívá ani dospělým, hlavně diabetikům a lidem s nemocným srdcem. Rakouský podnikatel Dietrich Mateschitz stál u zrodu energetického nápoje Red Bull. Pak přišlo mnoho dalších.

Rizika energetických nápojů nejen u dětí

Největší rizika jsou při konzumaci energetických nápojů dětmi a dospívajícími jedinci. Nadměrná konzumace způsobuje:

  • zvýšenou nervozitu
  • horší schopnost soustředění
  • úzkost
  • zvýšenou agresivitu
  • zhoršení paměti
  • negativně ovlivňuje duševní vývoj a mentální schopnosti dětí
  • vysoký obsah cukru vede k nadváze a obezitě

Zákaz podávání dětem

Některé země, jako je Velká Británie nebo Litva, prodej energetických nápojů dětem zcela zakázaly. Zákaz se chystá i v Norsku. V České republice se o zákazu vedou debaty. V roce 2015 před konzumací energetických nápojů dětmi varovala také evropská organizace kardiologů. V ČR podle dat v daném roce pilo tyto nápoje 40 % dětí a 82 % adolescentů.

Princip energetických nápojů

Princip užití těchto nápojů nespočívá v dodání energie, ale energie ve smyslu povzbuzení, zlepšení pozornosti i výkonu. Užívají je hlavně řidiči k udržení pozornosti a sportovci. Každý organismus však nutně potřebuje odpočinek. Kromě cukru mají i vysoký obsah kofeinu, který způsobuje bušení srdce, rychlejší srdeční rytmus a vyvolává srdeční arytmii. Navíc způsobuje nespavost a poruchy spánku. Složení různých nápojů se liší. Po nabuzení přichází útlum. Objevuje se třes, nepozornost a roztěkanost.

Další rizika

Často je konzumace látek obsažených v energy drincích spojena s konzumací alkoholu a  dokonce i drog. To představuje jedno z největších nebezpečí. Zejména v případě zvýšené tolerance alkoholu na sebe nenechají negativní následky dlouho čekat. Kombinace energetických nápojů s alkoholem je navíc velmi nebezpečná a infarkt mohou dostat i teanegeři. Stejné je to v kombinaci s drogami. U dětí je pití těchto nápojů vysoce škodlivé a zanechává následky na celý život.

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Komentujte

avatar
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na